Na portalu Psychiatria.pl poszukiwałem tematów związanych – najogólniej rzecz ujmując – z osobowością człowieka. W końcu każdy z nas ma charakter, chociaż niekiedy pojawiają się określenia: człowiek bez charakteru. Cóż, brak charakteru to też cecha...
Wybierając się na poszukiwanie ciekawych zjawisk z zakresu psychologii czy psychiatrii, natknąłem się m.in. na analizy przyczyny zgrzytania zębami, przyczyn niepowodzeń w odchudzaniu, przyczyn otępienia. Najdłużej przykleiłem się do tekstu oznaczonego tajemniczym tytułem „Czym jest zespół Delbrücka?” Pchnęła mnie do tego zwykła ciekawość, działania jak najbardziej naturalne, poznawcze, ponieważ psychiatria to dla mnie dziedzina odległa i na powyższy temat nie zamierzam się wypowiadać.
Dowiedziałam się zatem, że „...Zespół Delbrücka to patologiczna zdolność do wprowadzania innych osób w błąd, kłamania, przeinaczania faktów, opowiadania zmyślonych historii przy jednoczesnym stawianiu własnej osoby w bardzo dobrym świetle. Mitomania występuje u niektórych dzieci, ale w większości przypadków ma charakter przejściowy. W przypadku osób dorosłych, kłamstwo patologiczne różni się od zwykłego kłamstwa tym, że osoba mówiąca o nim nie jest w stanie oddzielić prawdy od stworzonej przez siebie fantazji. Po czym poznać mitomana?”
Po tym krótkim opisie uznałem, że dalsza lektura opowieści o mitomanii (co inaczej – już teraz wiem – nazywa się zespołem Delbrücka) może być dla mnie interesującą lekcją, jako że człowiek ma to do siebie – nie każdy – że stale się uczy. Na przykład z braku lepszych zajęć.
Co ciekawe – sprawa jest otwarta, bowiem przyczyny mitomanii „...są cały czas poszukiwane...”. Tak powiadają eksperci, badacze tego zjawiska, a raczej choroby. A więc temat jest rozwojowy. W tym upatruję możliwość, poznania wielu nowych szczegółów, a moja wiedza poszerzy się i zostanie ugruntowana, choćby poprzez lekturę.
Na koniec mała refleksja: już gdzieś spotkałem się z tym zjawiskiem, nawet znam chyba gościa, który codziennie coś tłumaczy swoim rodakom, ale zapomniałem na jakim to jest kanale....Cóż, człowiek się starzeje.
Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze