Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 13:37
Reklama

Rezonans magnetyczny w Brodnicy. Zaproszenie na badania

Rezonans magnetyczny w Brodnicy. Zaproszenie na badania

Od 22 stycznia 2023 roku w Brodnicy działa Centrum Rezonansu Magnetycznego. Placówka jest do dyspozycji pacjentów codziennie – od poniedziałku do soboty.

Rezonans magnetyczny, czyli tzw. badanie MRI, to obecnie jedna z najdokładniejszych metod obrazowania. Wykorzystuje ona właściwości magnetyczne cząsteczek wody znajdujących się w ciele człowieka, które pod wypływem energii wytworzonej przez aparat do rezonansu dopasowują swoje położenie. Ten swoisty ruch jest odczytywany i przekształcany na obraz widoczny na ekranie komputera. Rezonans magnetyczny pozwala uzyskać precyzyjne odwzorowanie tkanek, narządów i całych układów w organizmie człowieka. Wyniki rezonansu ułatwiają nie tylko postawienie odpowiedniej diagnozy, lecz także skontrolowanie efektów podjętego leczenia.

Bezpieczeństwo pacjenta

- Badanie wykonujemy nowoczesnym aparatem niemieckiej firmy Siemens Healthineers 1.5 T- mówi Katarzyna Ziółkowska, Kierownik Medyczny Centrum Rezonansu Magnetycznego w Brodnicy. Aparat ten jest znacznie bezpieczniejszy od urządzenia o mocy 3 T, który emituje sporo więcej energii, jaką ciało musi przyjąć w trakcie badania, przez co badanie bardziej obciąża pacjenta. Dzięki temu, że aparat 1,5 T pobiera mniej mocy, jest też bardziej ekologiczny w działaniu. Rezonans o mocy 1,5 T spełnia swoją funkcję prawidłowo i jest powszechnie zalecanym standardem. Pozwala on na niezwykle dokładną diagnozę wykorzystującą silne pole magnetyczne.

- Czasami pacjenci pytają nas o aparat 3-teslowy, bo wydaje im się, że wyniki badania tym rezonansem magnetycznym będą lepsze niż zrobione 1,5-teslowym. Ale eksperci diagnostyki obrazowej twierdzą, że w tym przypadku lepsze jest wrogiem dobrego. Urządzenia 1,5 T w wielu sytuacjach pozwalają diagnostom na osiągnięcie dużo lepszych obrazów badania, gdyż pozwalają znaleźć „złoty środek” pomiędzy artefaktami ruchowymi (błędami w odwzorowywaniu spowodowanymi nieumyślnymi ruchami pacjenta) a potrzebną do uzyskania odpowiedniego obrazu badania rozdzielczością. W przypadku kiedy pacjent nieumyślnie poruszy się podczas rezonansu, artefakty ruchowe, czyli błędy spowodowane nieumyślnymi ruchami pacjenta, będą o wiele większe w sytuacji, gdy badania wykonywane jest aparatem 3 T. Może to uniemożliwić poprawne opisanie badania przez lekarza. To również sprawia, że aparatem 1,5 T łatwiej jest zbadać obszary wokół wszelkiego rodzaju protez ortopedycznych.

Badania komercyjne

Na razie nie przyjmujemy pacjentów na NFZ. Ponieważ placówka działa od niedawna badania wykonujemy w systemie komercyjnym. Ale jak najbardziej jesteśmy zainteresowani współpracą z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie spełniamy wymogi zezwalające na podjęcie tego zadania w ramach NFZ. Pełną dokumentację, wraz z pismem przewodnim złożyliśmy w bydgoskim oddziale NFZ. Czekamy na odpowiedź. W naszych pozostałych pracowniach w Mławie i Giżycku, a także od 1 marca mamy nawiązaną współpracę z Funduszem w Olsztynie, wszelkie formalności załatwiliśmy dość sprawnie. Mamy nadzieję, że również w Brodnicy nie powinno być problemów z przyjmowaniem pacjentów z refundacją badań ze środków publicznych, czyli NFZ.

Na badania prywatne

nie wymagamy od pacjentów skierowań. Jedynie od pacjentów, którzy mają wszczepy, zespolenia metalowe, wymagamy dokumentacji z przeprowadzonych procedur medycznych oraz karty informacyjne z pobytu w szpitalu, żeby dokładnie było wiadomo jakiego rodzaju zespolenie pacjent ma w ciele. Badania w rezonansie są badaniami celowanymi na daną okolicę ciała. Możemy zbadać kolano, stawy, głowę itp. Nie skanujemy tak jak w tomografii komputerowej całego ciała. Badania w rezonansie mogą być mało komfortowe, gdyż nie są one krótkie, a pacjent nie może się poruszać, żeby obrazy nie były poruszone i żeby nie było artefaktów ruchowych. Właśnie ze względu na komfort badanej osoby nie zaleca się badania więcej niż dwóch narządów. W głównej mierze to zależy od czasu badania poszczególnej części. Najkrócej, bo około 10 minut, trwa rezonans magnetyczny angio głowy, który służy do nieinwazyjnej oceny naczyń mózgowych. Najdłużej - ponad godzinę, trwa badanie miednicy żeńskiej, jak i męskiej. W tym drugim przypadku chodzi o badanie gruczołu krokowego tzw. prostaty.

Rejestracja

Na badanie można zarejestrować się na miejscu w Centrum przy ul. Zamkowej 13 w Brodnicy, lub telefonicznie – 56 649 47 48. Pacjent umawia się na konkretny dzień i konkretną godzinę. Przy rejestracji zarówno osobistej, jak i telefonicznej zgłaszające się osoby otrzymują informację, jak przygotować się do badania; jaką dokumentację muszą mieć przy sobie, a także są poinformowani o wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania rezonansu. Od zgłoszenia się w rejestracji w ciągu kilku dni jest wyznaczony termin badania. Terminy w miarę możliwości dostosowuje się do potrzeb i możliwości pacjentów.

Ponadto, jeśli zgłasza się osoba bez skierowania i nie bardzo jest zorientowana jakie badanie przeprowadzić to po konsultacji z personelem tu na miejscu, lub ze specjalistami, z którymi współpracujemy jesteśmy w stanie doradzić tak, aby bezzasadnie nie wydawać pieniędzy, a przeprowadzone badania posłużyły naszemu pacjentowi do dalszej diagnostyki.

Opisy badania przygotowują specjaliści z Warszawy i ze Szczecina. Do pacjentów trafiają one w przeciągu kilku dni roboczych, po wykonanym badaniu. Jeżeli jest sprawa bardzo pilna, Centrum stara się przyspieszyć dostarczenie opisu pacjentowi.

Informacja

Grupa Medicus ma swoja stronę internetową www.grupamedicus.eu, gdzie jest zamieszczony adres e-mailowy, są też numery telefonów do naszych placówek. Prowadzimy też stronę na Facebooku pod nazwą Medicus Rezonans Magnetyczny. Na FB zamieszczamy różne, interesujące z perspektywy pacjenta spoty. Ponadto z zainteresowanymi osobami kontaktujemy się też za pomocą Messengera.

Zapraszamy na badania do Centrum Diagnostyczno- Medycznego Medicus w Brodnicy.

(rek)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama