Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 czerwca 2025 08:18
Reklama

Warsztaty z klimatem 

Warsztaty z klimatem 

Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce jako jedna z trzech instytucji w województwie kujawsko-pomorskim otrzymała dotacje na projekt „Warsztaty z klimatem”.

Były to 5-dniowe warsztaty ekologiczne dla dzieci w wieku 6-10 lat, których celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu bioróżnorodności, rolnictwa ekologicznego oraz kreowania postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich. W czasie warsztatów, poprzez gry, zabawy oraz proste doświadczenia, dzieci poznały mechanizmy zachodzące w przyrodzie, nauczyły się, czym jest woda, z czego składa się gleba, jakie zwierzęta dzikie są pożyteczne na obszarach wiejskich, jak chronić powietrze, skąd rośliny czerpią wodę oraz jak i po co segregować śmieci. A wszystko po to, by już od najmłodszych lat uczyć się, jak dbać o przyrodę i ją chronić. 

Organizatorem „Warsztatów z klimatem” jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W związku z powyższym zrekrutowaliśmy 15 chętnych dzieci w wieku od 6 do 10 lat, zamieszkujących tereny wiejskie.  Zainteresowanie warsztatami przerosło nasze oczekiwania!  Warsztaty odbyły się w dniach 24, 25, 26, 29, 30 sierpnia w godzinach 9.00-15.00 w bibliotece w Szczuce.

Każdy dzień był poświęcony innej tematyce. Wiedzę łączono z praktyką. Uczestnicy wykonywali liczne doświadczenia.  Każdy uczestnik otrzymał certyfikat oraz nagrody za udział w spotkaniach. Uczestnikom warsztatów zapewniono wyżywienie. W ramach warsztatów odbyła się wycieczka do gospodarstwa ekologicznego państwa Babalskich w Pokrzydowie.  Dzieci obejrzały każdy etap procesu produkcyjnego w wytwórni makaronu. Zadawały mnóstwo pytań i chętnie smakowały zdrowych i przepysznych ziarenek, makaronu, ziół i jabłek. Po wizycie w zagrodzie ze zwierzętami gospodarskimi odwiedziły sad pełen mało spotykanych i rzadkich odmian jabłoni. Miały też okazję posmakować wielu odmian jabłek. Pan Mieczysław ugościł nas bardzo hojnie, na pożegnanie otrzymaliśmy w prezencie pyszne makarony i ekologiczne musy owocowe.

Uśmiech na twarzy dzieci i ich zadowolenie było dla prowadzących największą nagrodą. Bardzo dziękuję Marioli Kolasińskiej z Filii w Szabdzie za pomoc przy realizacji projektu. Dziękujemy dzieciom za udział,  rodzicom i opiekunom za zaufanie.  

Joanna Bonawenturska 
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczuce 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama