Dolina kopalna
Z dwóch źródeł czerpiemy wodę dla miasta. Brodnica ma swoje ujęcia wód głębinowych na Ustroniu oraz w Karbowie. Ujęcie główne (przy ul. Ustronie), przy okazji najstarsze, z którego miasto korzysta od 1905 roku – a więc budowane jeszcze w czasach zaborów przez administrację pruską - zaopatruje ok. 90 proc. terenu miasta. W aglomeracji dziś blisko trzydziestotysięcznej, to spory zakres.
Drugie ujęcie zlokalizowane jest w Karbowie. Pierwszy odwiert wykonano tam w 1986 roku, a woda grawitacyjnie popłynęła do miasta w 1995 r. Różnica poziomu, licząc od Dużego Rynku do wysokości Karbowa wynosi nieco ponad 40 m.
Woda ujmowana jest z głębokości ok. 100 m, posiada znakomite walory – można ją pić z kranu, bogata w minerały. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że otwierając kran nalewamy sobie szklankę prawdziwej „Brodniczanki”.
„Brodniczanka” z dystrybutora
Polecamy naszym Czytelnikom, mieszkańcom Brodnicy, spacer na Ustronie. Tamże, w budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zainstalowano dwa dystrybutory „Brodniczanki”. Można napić się wody gazowanej, niegazowanej, chłodnej, a także i ciepłej. Podczas najbliższego „Jarmarku ekologicznego” w Brodnicy – 24 lipca w sąsiedztwie Pałacu Anny Wazówny - dystrybutory będą do Waszej dyspozycji!
Jakość „Brodniczanki”
jest podobna do większości spożywanych przez nas wód butelkowanych. Ponadto mamy ją na „wyciągnięcie ręki”. „Dobro” z kranu to cenne składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, potas czy sód, które dosyć często uzupełniamy dostępnymi suplementami diety. Pijąc „kranówkę” dbasz o kondycję ciała i budżetu domowego, ograniczasz ilość powstających odpadów i tym samym chronisz środowisko. Jakość wody poddawana jest szczegółowej kontroli na wielu etapach, między innymi: wydobycia, po procesie uzdatniania i w dystrybucji. Ponadto prowadzony jest monitoring jakości wód obszaru zasobowego ujęć. Produkowana u nas woda spełnia najwyższe normy, m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, a także standardy europejskie i wytyczne WHO. Niezależnie od rygorystycznych kontroli wewnętrznych, jakość wody jest badana przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Jarmark ekologiczny,
a dokładnie „XV Jarmark Ekologiczny z królewną Anną” będzie znakomitą okazją do przekonania się, że walory brodnickich wód głębinowych, a więc i „Brodniczanki” to nie tylko opowieści, na pewno nie legendy. O tajemnicach daru natury – a więc o wodzie – opowiadać będą brodniccy specjaliści z MPWiK. Ich wiedza daje gwarancję, że nic tam nie będzie...palcem na wodzie pisane.
Przy tej okazji dowiemy się jak błyskawicznie załatwić swoje sprawy w „Wodociągach”, korzystając z Biura Obsługi Klienta. Ponieważ eko- to nie tylko zdrowa woda, bogata w minerały, to także eko-faktury, eko- to minimalizowanie ilości odpadów itd. Będąc na jarmarku pytajmy także o te sprawy. Stragan promocyjny MPWiK zaprasza!!!
(rek)
Napisz komentarz
Komentarze