Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 9 czerwca 2025 18:29
Reklama

Podsumowanie projektu „Wigor Juniora a Wiek Seniora”

Podsumowanie projektu „Wigor Juniora a Wiek Seniora”

Od kwietnia do czerwca tego roku w świetlicy wiejskiej w Gortatowie realizowany był projekt integracyjny, skierowany do dzieci i młodzieży oraz seniorów zamieszkałych na terenie gminy Brodnica. 

Projekt „Wigor Juniora a Wiek Seniora – integracja międzypokoleniowa przy Świetlicy Wiejskiej w Gortatowie” obejmował różnorodne formy zajęć: warsztaty dietetyczne, zajęcia sportowe, warsztaty psychologiczne; zajęcia plastyczne i warsztaty teatralne. 

Podczas warsztatów rękodzielniczych uczestnicy wykonali stworzyli wiele pięknych prac m.in. gobeliny, różnobarwne kilimy, krajki (tekstylne wzorzyste ozdobne pasy), brosze, bransoletki, symboliczne lalki ziarnuszki, naczynia ceramiczne (starając się czerpać inspirację z motywów i wzorów spotykanych lokalnie - na obszarze gminy Brodnica), ponadto uczestnicy mieli możliwość empirycznego poznawania kultury materialnej dawnych wieków poprzez przymierzanie i  własnoręczne doświadczanie eksponatów i rekwizytów przywiezionych przez prowadzącego zajęcia. 

Podczas zajęć sportowych  jednym z elementów była również gimnastyka słowiańska.  Zajęcia prowadzone były zarówno na matach fitness w różnych pozycjach jak i statycznie. Ćwiczenia łączyły ze sobą elementy yogi, pilatesu, stretchingu i ćwiczeń korekcyjnych. 

Warsztaty informatyczne zajęcia pn. „Komputer dla seniora” – obejmowały podstawy pracy z programami: ZUS PUE, epuap, e-pacjent.

Na zajęciach plastycznych odbyły się warsztaty tworzenia ilustracji do książki lub do wybranego tekstu/utworu. Uczestnicy zdobyli wiedzę o budowaniu historii obrazem, nauczyli się takich technik artystycznych jak rysunek, grafika, malarstwo. Jednym z głównych celów, które zaplanowano w ramach projektu było stworzenie w wyremontowanej świetlicy muralu o tematyce pejzażu wiejskiego. Uczestnicy wspólnie z prowadzącym zaprojektowali wstępny szkic przepięknego krajobrazu okolicy z fragmentem jeziora, by przenieść klimat polskiej wsi do wnętrza gmachu użyteczności publicznej. Dla podkreślenia przynależności uczestników warsztatów ze środowiskiem i władzami lokalnymi, młodzi artyści namalowali herb gminy Brodnica. Całość kompozycji przepięknie ozdobiła korytarz gmachu świetlicy wiejskiej w Gortatowie.

W ramach warsztatów teatralnych uczestnicy z trenerem przygotowali sztukę pt. „Bajka o Rybaku i Złotej Rybce”. Sztuka po prezentacji przez uczestników na zakończenie projektu spotkała się z akceptacją i uznaniem zaproszonej publiczności

Projekt uzyskał 21 829 zł dofinasowania w ramach konkursu grantowego „Wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Pojezierze Brodnickie”.

(jus)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama