Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 lipca 2026 05:05
Reklama

Najpiękniejsze polskie kolędy

Najpiękniejsze polskie kolędy

Zespół „Z Nocy w Moc”, którego obecną siedzibą jest Świecie nad Osą przygotował dziesięć najpiękniejszych polskich kolęd, które trafiły na świąteczną płytę wydaną przez Urząd Marszałkowski.

- Słuchanie i śpiewanie polskich kolęd jest jedną z tych tradycji, które w wyjątkowy sposób wprowadzają do domowego zacisza atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Zachęcam wszystkich aby i w tym trudnym dla nas roku, w gronie najbliższych, tradycja kolędowania została utrzymana – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni z utworów „Kolęda Warszawska”, który znalazł się na płycie z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Słowa tej niezwykle emocjonalnej kolędy napisał Stanisław Baliński. Utwór po raz pierwszy opublikowano w prasie podziemnej jako dzieło anonimowego autora.

Zapraszamy do odsłuchania i pobrania utworów:

  • Gdy się Chrystus rodzi

  • Jezus malusieńki

  • Bóg się rodzi

  • Z narodzenia Pana

  • Kolib się kolibko

  • Mizerna cicha

  • Północ już była

  • Nie było miejsca dla Ciebie

  • W żłobie leży

  • Kolęda warszawska.

 

„Z Nocy w Moc” tworzą przyjaciele, z różnych miejsc w Polsce (Działdowo, Brodnica, Gdańsk, Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Wejherowo, Poznań), których łączy wspólna pasja do muzyki. Początki wspólnego grania to 2004 rok. Grupa oprócz kolęd była wykonawcą minikoncertu „Wojtyła akustycznie” w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Skład zespołu tworzą wykonawcy, instrumentaliści i technicy Joanna Krause, Angelika Kamińska, Monika Rybka, Natalia Siwarska, Alicja Wiśniewska, Agata Glejt, Marcin Wółkiewicz, Jacek Hoduń, Małgorzata Myszkorowska, Laura Rakowska, Dominik Gawarkiewicz, Patryk Szymański, Michał Rybka, Marcin Chiliński, Aleksandra Chilińska.

Grafika na kartce powstała w oparciu o dwa dzieła „Ucieczkę do Egiptu” i „Szopkę” Wiktora Chrzanowskiego, wybitnego twórcy ludowego Śląska oraz Pomorza i Kujaw. Jego znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prὒfferowej w Toruniu.


 

Urząd Marszałkowski wydaje świąteczne płyty od 2009 roku. Kolędy z tych krążków są dostępne do wysłuchania i pobrania w zakładce „Nasze Święta”. Wykonawcami świątecznych utworów z ubiegłych lat byli:

(wind)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama