Modernizacja monitoringu miejskiego
W połowie sierpnia rozpoczął się pierwszy etap modernizacji monitoringu miejskiego. Na ulicy Wyspiańskiego, głównego traktu największej sypialni w mieście, pojawiły się pierwsze w naszym mieście szybkoobrotowe kamery multisensoryczne z szerokokątnym polem widzenia.
- Modernizacja przestarzałego monitoringu miejskiego była konieczna, bo ostatnia modernizacja miała miejsce w 2005 roku – mówi Marian Chwiałkowski, komendant straży miejskiej. – Chodzi przede wszystkim o większe bezpieczeństwo mieszkańców i szybszą reakcję na zaistniałe zdarzenia. W następnej kolejności chcemy wyposażyć w taki sprzęt Duży Rynek i ulice sąsiednie. Nowoczesny sprzęt jest niestety drogi i dlatego robimy modernizacje etapami.
W czasie pierwszego etapu modernizacji monitoringu miejskiego zainstalowano dwie kamery multisensoryczne, które składają się z ośmiu kamer pozycyjnych i kamery szybkoobrotowej. Sprzęt ten umożliwia widoczność w promieniu 360 stopni. Zastąpiły one analogowy przestarzały sprzęt. Do kamer został dopasowany cały system, od przekazywania sygnału przez wymianę rejestratora i zainstalowaniu nowoczesnego oprogramowania. Wgląd do widoku z kamer będzie miała policja i straż miejska. W kolejnym etapie, który rozpocznie się w roku przyszłym, w planach jest wymiana wszystkich kamer analogowych starej generacji o niskiej jakości i rozdzielczości. Aktualnie funkcjonuje 13 kamer.
- W dalszych planach jest rozbudowa istniejącego systemu monitoringu - dodaje Marian Chwiałkowski – Chodzi o nowe obiekty jak plaża miejska nad Niskim Brodnem, Zakole, place zabaw. Chcielibyśmy także monitorować przystanki komunikacji miejskiej niszczone przez wandali. Chodzi o to, żeby każda część miasta gdzie jest to możliwe była obserwowana przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców.
W trzecim etapie modernizacji systemu przeprowadzone zostaną konsultacje z radnymi, mieszkańcami miasta na zebraniach osiedlowych. Pod uwagę wzięte zostaną także miejsca niebezpieczne wskazane przez policję.
Bezpłatna mammografia
Dziś 27 sierpnia (czwartek) na placu przy ul. Zamkowej w Brodnicy, obok Pałacu Anny Wazówny odbędą się badania mammograficzne. Mammografia to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć raka piersi już na wczesnym etapie. Wczesne wykrycie raka to większa szansa na wyleczenie. Z bezpłatnego badania w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety, które: znajdują się w grupie wiekowej 50-69 lat, które
nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 2 lat lub otrzymały w ramach programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny, mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, a także nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym. Badania są przeprowadzane z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego zarówno ze strony personelu jaki i pacjentek (obowiązkowa maseczka).
Napisz komentarz
Komentarze