Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 maja 2025 01:49
Reklama

Drzewo - daję tlen czterem osobom, czy warto mnie wyciąć

Drzewo - daję tlen czterem osobom, czy warto mnie wyciąć

Las to nie tylko miejsce dokąd wybieramy się aby  oddychać czystym powietrzem, czy regenerować siły, to także dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin. 

Przez ostatnie lata wyraźnego tempa nabrała wycinka  całych połaci lasów. Krajobrazy, do których przywykliśmy, a  które nie miały prawa się zmieniać, nagle zaczęły znikać i to nie z powodu pogodowych anomalii.  Wycieczka do lasu zaczęła wiązać się z niepewnością: czy on jeszcze tam rośnie. Z punktu widzenia  przeciętnego człowieka, las otaczające tereny zamieszkałe przez ludzi głównie dostarczają tlen. Ale to nie jedyne oddziaływanie lasów na rzecz człowieka i ekosystemu. Lasy funkcjonują również jako bariera ochronna przed kataklizmami, a także wpływają na regulowanie gospodarki wodnej, wyłapują zanieczyszczenia produkowane przez przemysł, chronią przed wiatrem oraz pełnią ważne funkcje krajobrazowe i rekreacyjne. 

W dobie widocznych gołym okiem zmian klimatycznych rola lasów jest nie do przecenienia. Wydaje się, że nigdy wcześniej funkcje regulatora stosunków wodnych i oczyszczania powietrza na danym terenie, pełnione przez duże skupiska drzew nie były tak ważne, jak obecnie. Szczególny niepokój ekologów, ale i zwykłych obywateli budzą kompleksowe wyręby drzew, w lasach i puszczach. Pod topór idą okazy, świadkowie naszej wielowiekowej historii. 

Przepisy dotyczące wycinki drzew w ostatnich latach wielokrotnie zmieniano, wzbudzając często, wobec proponowanych zmian, wyraźny  sprzeciw społeczny. Mimo to drzewa w miastach i w lasach wycina się na potęgę. Nie oszczędzono  nawet  naszego dziedzictwa narodowego, istniejącego jeszcze przed powstaniem naszej Ojczyzny. Puszcza Białowieska, o której mówi się, że jest starsza niż Polska, nie oparła się decyzjom władz. Wycince podlegały  stare, cenne przyrodniczo fragmenty tego wyjątkowego miejsca. Ówczesny minister Środowiska, Szyszko, dla którego Puszcza, to zwykły las, decydując o niebezpiecznie dużym limicie wycinki,  przekroczył czerwoną granicę, świadomie ignorując krajowe i unijne przepisy i zobowiązania wobec UNESCO. 

Przed wycinką okazałych drzew nie obronił się też Kampinoski Park Narodowy, ani Puszcza Bukowa, o której losie zdecydowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Podobnie stało się w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, leżącym niecałe 10 km od granic Krakowa. Jego teren, urozmaicony wąwozami i wapiennymi skałkami, posiada szczególne walory przyrodnicze i rekreacyjne. Jest to miejsce ucieczki mieszkańców  zadymionych, szczególnie w okresie grzewczym, okolicznych miast i krakowian. Imponujące buki i dęby, pamiętające XIX wiek, unikalne okazy roślin oraz występująca tutaj fauna stwarzają niepowtarzalny klimat tego miejsca. 

Tragiczny los spotkał  także Puszczę Karpacką, która po Białowieskiej jest ostatnim tak cennym, przyrodniczo unikatowym miejscem w Polsce i Europie. Gospodarka leśna, według mieszkańców tych terenów, jaką Lasy Państwowe, pod pozorem pielęgnacji, przeprowadzają,  są to masowe egzekucje wybranych drzew o wymiarach pomnikowych. Pod piłami padają najstarsze i najwartościowsze drzewa. Wycinanie drzew i niszczenie najdzikszych zakątków Bieszczad to nie sen, to koszmar, twierdzą miejscowi. 

Społeczeństwa  i ekolodzy, gdzie rozgrywają się te dramaty, protestują, piszą petycje, ale to w większości nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Leśnicy tłumaczą, że wycinki, to zmiany pokoleniowe, a przeciętni obywatele twierdzą, że to rabunkowa polityka  wyniszczająca lasy. Puszcze i Parki, jeszcze do niedawna  podlegały szczególnej ochronie, ale teraz nie ma rzeczy świętych, liczy się kasa – mówią ekolodzy.

Polska sprzedaje ogromne ilości drewna , które m.in. trafia do Niemiec, Szwecji, Czech, na Litwę, do Austrii, Słowacji i na Białoruś. To prawda, że w miejsce wyciętych połaci lasu robi się nowe nasadzenia, ale żeby te maleńkie sadzonki  zaczęły spełniać rolę starych drzew znów trzeba będzie kilku pokoleń Polaków.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama