W Moskwie otwarto wystawę poświęconą Aleksandrowi I. Sołżenicynowi. Związana jest ona z jego uczestnictwem w II wojnie światowej, aż do momentu aresztowania w Prusach Wschodnich.
O wielu inicjatywach artystycznych, wystawienniczych związanych z osobą Aleksandra I. Sołżenicyna, laureata literackiej Nagrody Nobla, którego losy wojenne rzuciły w nasze strony (Ostróda, Brodnica) informuje nas Mikhail Akułow, członek Fundacji Sołżenicyna, popularyzator jego twórczości, jego biografii. Organizatorem najnowszej wystawy pamiątek, dokumentów, zdjęć, pism jest właśnie owa Fundacja oraz Natalia Sołżenicyna, wdowa po znakomitym pisarzu.
Wystawę zlokalizowano w muzeum, - kiedyś było to moskiewskie mieszkanie, w którym autor „Archipelagu GUŁag” mieszkał wraz z rodziną przed opuszczeniem ZSRR, gdzie był aresztowany 12 lutego 1974 roku.
Wystawa ma kilka odniesień m.in. powstała w 75 rocznicę zakończenia II wojny światowej, która odcisnęła wielkie piętno na późniejszym nobliście, zarówno w sensie politycznym, społecznym, osobistym jak też literackim. To pierwsza tego typu wystawa w Rosji, otwarta 1 lipca, mająca charakter wieloetapowy. Po ekspozycji w Moskwie, zobaczą ją mieszkańcy Kislowodska (miasto związane z rodziną matki Sołżenicyna), trafi także do Orła (w tej miejscowości Sołżenicyn przebywał latem 1943 roku) i czynna będzie aż do października br.
(bd)
Fot. Mikhail Akułow
Napisz komentarz
Komentarze