Rok szkolny 2019/2020 obfitował w I Liceum Ogólnokształcącym w różne projekty, a zwieńczeniem jednego z nich było nadanie naszej szkole tytułu Szkoły Humanitarnej.
Projekt organizowany jest co roku przez Polską Akcję Humanitarną w ramach działalności edukacyjnej tej organizacji. Od lat PAH kładzie nacisk na szerzenie wśród uczniów i nauczycieli wiedzy na temat edukacji globalnej. Nie inaczej było podczas tegorocznej edycji programu Szkoła Humanitarna- myślę krytycznie i działam. Nauczyciele koordynujący projekt: Iwona Czupryńska-Kaliszewska, Magdalena Rogowska i Katarzyna Boińska oraz uczniowie i uczennice z klas Iga i Ipf brali udział w wielu szkoleniach, warsztatach i webinarach, podczas których dyskutowali i dzielili się swoimi przemyśleniami między innymi na temat zależności panujących na świecie, wpływu podejmowanych przez nas decyzji na ludzi mieszkających w innych częściach świata i tego, w jaki sposób walczyć ze stereotypami.
Ponadto, w ramach projektu w szkole odbył się wieczór filmowy, w trakcie którego uczniowie rozmawiali o rasizmie oraz konkurs pod nazwą „Czy znasz DNA swojego telefonu'? Kolejnym elementem projektu był udział uczniów i uczennic w refleksyjnym klubie online a dwie najbardziej zaangażowane i aktywne uczennice odbyły trzydniowe szkolenie w Toruniu.
W projekcie wzięło udział trzynaście szkół z różnych województw, ale tylko ośmiu szkołom udało się zakończyć program z sukcesem. Uczennica Daria Chudecka z klasy Iga za wyjątkowe zaangażowania w projekt została nagrodzona certyfikatem i nagrodą książkową . Oprócz certyfikatu szkoła otrzymała upominek w postaci odwróconej mapy, która ma zmienić spojrzenie na świat.
(wz)
Fot. Agnieszka Bielecka
Napisz komentarz
Komentarze