Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 maja 2025 06:10
Reklama

Przepis na angielski ogród

Przepis na angielski ogród

Co robi miłośnik roślin i ogrodów, gdy trafi z małego miasteczka do Anglii? Jeśli ma trochę szczęścia to znajdzie możliwość rozwijania swojej pasji w ogrodach. Tak oto stały się one moim sposobem na życie. 

Od zawsze kochałem ogrody. Gdy 20 lat temu oglądałem w Polsce kultowy serial BBC: „Gardeners World”, marzyłem wtedy, aby kiedyś zobaczyć ogrody angielskie na żywo. Nawet nie przyszło mi do głowy, że  mógłbym mieć swój udział w ich aranżacji i pielęgnacji. Jak się okazuje los czasem wie lepiej co jest dla nas dobre.

A jakie są te angielskie ogrody? Z założenia mają być stosunkowo naturalne i wielofunkcyjne. Musi się tam znaleźć kącik wypoczynkowy, barwne rabaty, trawnik, oczko wodne, warzywnik, miejsce na drzewa i krzewy owocowe, składzik na narzędzia i kompostownik. Duży nacisk kładzie się na materiały pochodzenia naturalnego: kamień, drewno, metal i glinę. To z nich tworzy się obrzeża rabat, ceglane murki, kamienne nawierzchnie i drewniane konstrukcje, po których rośliny pną się do słońca. Ważną rolę odgrywają też duże ozdobne donice oraz porośnięte mchem rzeźby. Ale ogrody to przede wszystkim rośliny: róże,  jaśminowce, budleja Davida, kosmos, naparstnica, malwy, floksy i inne.

Większość rad na udany ogród jest uniwersalna. Niezależnie od tego czy jest to ogród angielski czy też ogród w Polsce. Przede wszystkim szanujmy drzewa i krzewy, które już mamy. To one tworzą szkielet ogrodu. Nawet pod starą jabłonią można założyć ciekawą rabatę bylinową lub posadzić powojnik, który będzie piąć się po spękanej korze. Doceńmy rośliny retro, czyli takie, które hodowały nasze mamy i babcie: piwonie, liliowce, maki i wiele innych. Poszukajmy starych naczyń, w których możemy coś posadzić lub zbierać deszczówkę do podlewania. Ja na przykład uwielbiam stare konewki. Warto też zwrócić uwagę na gliniane doniczki, w których możemy posadzić zioła. Jeśli to możliwe to unikajmy plastiku, który w ogrodzie nigdy nie jest ozdobą.

Na koniec przytoczę chińskie przysłowie, które najlepiej  podsumuje to, co do tej pory napisałem: „Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy – załóż sobie ogród” i ja postaram się Państwu w tym pomóc. Na łamach Tygodnika Super Brodnica systematycznie będę prezentował Państwu wskazówki dotyczące założenia swojego wymarzonego ogrodu, doboru roślin, a także ich pielęgnacji. W kolejnym numerze zastanowimy się, jak przygotować miejsce pod nasze zielone królestwo. 

Tekst i fot. Tomasz Wójtowicz

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama