Zrealizowane projekty, których efektem jest m.in. nowy obiekt CKZiU przy Alei Leśnej, zostały zgłoszone w tym roku do tytułu „Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionu”. Kapituła konkursu wyłania rokrocznie dokonania zasługujące na wyróżnienie. W powiecie brodnickim gościł audytor, który zebrał dokumentację potrzebną do oceny zgłoszenia.
Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionu jest to przedsięwzięcie organizowane od połowy lat 90. minionego wieku w Wielkopolsce, a od końca lat 90. także w regionach kujawsko-pomorskim, lubuskim i pomorskim. Jego celem jest wyłonienie i promowanie szczególnych dokonań rynkowych, samorządowych i ekologicznych. Organizatorem konkursu jest Instytut Certyfikacji i Jakości Gospodarczo-Samorządowy HIT.
Powiat Brodnicki zgłosił do tegorocznego tytułu HIT zespół projektów w kategorii „Edukacja, Kultura i Sport”.
- Uznaliśmy, że godnym pokazania i promowania są przedsięwzięcia pod nazwą „Rozwój szkolnictwa ponadpodstawowego w Powiecie Brodnickim poprzez realizację projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej, na przykładzie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy” - mówi starosta Piotr Boiński. - Od dobrej edukacji zależy przyszłość naszego kraju i regionu. Tworzenie odpowiednich warunków do kształcenia młodzieży poprzez unowocześnianie i rozbudowę bazy edukacyjnej traktujemy jako jedno z naszych zadań priorytetowych.
Zgłoszone do tytułu projekty zrealizowane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 i 2020. Była to m.in. „Budowa i wyposażenie nowych oraz rozbudowa i doposażenie istniejących pracowni kształcenia zawodowego w CKZiU w Brodnicy”. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa jakości usług edukacyjnych szkół prowadzących kształcenie zawodowe poprzez inwestycje w infrastrukturę. W wybudowanym, nowym budynku CKZiU przy ul. Aleja Leśna 2 powstały m.in. pracownia mechaniki maszyn rolniczych, pracownia obróbki ręcznej - ślusarnia, pracownia budowlano-elektryczna, sala dydaktyczna, łazienki, szatnie, pomieszczenia techniczne i porządkowe oraz wiata. W ramach projektu utworzone zostały również pracownie kształcenia zawodowego (mechaniki rolnictwa i agrotroniki oraz konstrukcji maszyn rolniczych) oraz pomieszczenie gospodarcze w istniejącym budynku oświatowym na ul. Karbowskiej 29.
Inne zrealizowane projekty, które przyczyniły się do rozwoju szkolnictwa ponadpodstawowego w powiecie brodnickim, a realizowane m.in. w CKZiU, to: "Nie pracuję dla pieniędzy, to pieniądz pracuje dla mnie", którego celem jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia zawodowego, a także „Kompetencje kluczem do kariery" - nastawiony na podniesienie kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli.
- Oceny dokonuje kapituła, która składa się z przedstawicieli instytucji i urzędów oraz osób zaangażowanych w życie społeczne, samorządowe i gospodarcze poszczególnych regionów, gdzie przyznawany jest HIT - wyjaśnia dyrektor Instytutu Jakości i Certyfikacji GSHR Tadeusz Jasiuwian, który zbierał materiał do audytu w Brodnicy. - Wcześniej otrzymujemy zgłoszenia, czyli nominację do tytułu roku od poszczególnych samorządów.
Audytor zwrócił uwagę, że w przypadku zgłoszenia CKZiU nie bez znaczenia jest fakt, iż jest to jedna ze szkół z największą liczba uczniów w regionie. Poza tym środki, które zostały pozyskane na wybudowanie i wyposażenie nowych obiektów, wyrastają ponad przeciętność. I tego nie sposób nie zauważyć.
Materiały na temat zgłoszonego projektu, które zebrał w Brodnicy dyrektor Tadeusz Jasiuwian, zostaną przedstawione do oceny Radzie Programowej Instytutu Jakości i Certyfikacji GSHR, a ta zadecyduje, czy tytuł zostanie przyznany, czy też nie. O tym, czy projekt Powiatu Brodnickiego uzyska tytuł, dowiemy się jesienią br.
pm, fot. P.Majchrzak, W.Jankowski (dron)
Napisz komentarz
Komentarze