Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 maja 2025 07:05
Reklama

Co możemy zrobić dla środowiska? Nie kośmy trawników

Co możemy zrobić dla środowiska? Nie kośmy trawników

Ekolodzy radzą, jak w prosty sposób można łagodzić skutki suszy i upałów w miejskich przestrzeniach. Sugerują, aby w parkach, na osiedlowych zieleńcach i wszędzie tam, gdzie chcemy pomóc przyrodzie nie kosić trawników. Brodnica również realizuje te zalecenia. 
Wzorem wielu miast w Europie i na świecie, także w niektórych polskich miastach, również w Brodnicy,  pozwala się rosnąć trawie. Również coraz częściej jednorodne murawy zamienia się na kwitnące łąki. Jest to jeden z prostych  sposobów na obronę  przed upałami i suszą. 
Nie tylko po to, by było ładnie 
Okolony obrzeżami, do tego krótko przystrzyżony trawnik, bez jakichkolwiek intruzów, chwastów, drobnych kwiatków, czy mchu uchodził do niedawna za estetyczny ideał. Estetyka, najogólniej mówiąc uroda, to sprawa indywidualna, także w tym aspekcie. Jednak jeśli chodzi o trawniki, zwłaszcza te w dużych aglomeracjach, blokowiskach powinny dziś spełniać znacznie ważniejsze funkcje, niż wyglądać. Zaprzestanie koszenia trawy, wespół z innymi proekologicznymi przedsięwzięciami  będą konieczne, bo tego wymaga zmieniający się klimat. Nastaną susze długotrwałe i uciążliwe zarówno dla ludzi jak i dla przyrody. W miastach, na szczęście dla środowiska, coraz częściej pozwala się trawie rosnąć, a zamiast typowych trawników zakłada się łąki kwietne. Niekoszony trawnik, czy łąka utrzymuje w glebie wilgoć, zapobiegając przesuszaniu się jej. 
Prof. Zbigniew Kundzewicz, hydrolog i klimatolog z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, mówił: „Skoszony trawnik, by był zielony, musi być regularnie (co podczas upałów oznacza codziennie) podlewany. Krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia jej parowanie z ziemi, a w perspektywie nadchodzących susz woda jest bezcenna i powinniśmy ją oszczędzać. Trawa obniża temperaturę powietrza. Im wyższa, tym zdaniem ekologów lepiej działa. Przeprowadzone pomiary pokazują, że trawnik może być nawet o 30 st. chłodniejszy od asfaltu i o 20 st. od gołej ziemi”.
Trawy i drzewa 
to nasi najwięksi sojusznicy w walce o klimat i o przetrwanie. Z badań przeprowadzonych w Nowym Jorku jednoznacznie wynika, że trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Trawy w Central Parku usuwają z atmosfery około 6 ton dwutlenku węgla rocznie. Pochłaniają też szkodliwe pyły i cząsteczki z powietrza odpowiedzialne za jego zanieczyszczenie. Dla porównania jeden hektar lasu sosnowego usuwa z atmosfery około 20 ton dwutlenku węgla rocznie. 
Wysokie trawy to bioróżnorodność
A im większa jest bioróżnorodność, tym lepiej dla ochrony środowiska. Im wyższa trawa, czy łąka, tym więcej owadów, a tym samym więcej ptaków. W ten naturalny sposób utrzymamy łańcuch żywieniowy, a także zdecydowanie zmniejszymy chemiczne opryski przeciw nielubianym komarom czy meszkom. Jeśli chodzi o kleszcze, które żyją w trawie, to nie ma dla nich większego znaczenia, czy jest ona wysoka, czy krótko przystrzyżona.  Prędzej rozłożymy się na przystrzyżonym trawniku niż w wysokiej trawie i wtedy wzrasta prawdopodobieństwo ugryzienia przez kleszcza. A tego przecież byśmy nie chcieli.
Nie pozostaje nam nic innego, jak zastosować się do apeli ekologów i zadbać aby dłuższe trawniki zatrzymywały wilgoć, wchłaniały CO2 i stały się dla nas  zbiorowiskiem  przyjaznym, bogatszym i cenniejszym również z przyrodniczego punktu widzenia.  

 

Tekst i fot. Wiesława Kusztal
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama