Raz na sto lat, czyli wyjątkowe Rady w historii najstarszej brodnickiej szkoły I LO.
Historia I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy obfituje w wiele pięknych, doniosłych, nieraz tragicznych wydarzeń.
Data 21 kwietnia wpisuje się również w tę historię, bowiem spina dwa ważne wydarzenia. 21 kwietnia 1920 roku odbyła się pierwsza Rada Pedagogiczna w języku polskim. W archiwach szkoły zachował się protokół z posiedzenia kolegium nauczycielskiego, w którym wzięło udział 6 pedagogów. Przywitał ich prof. Franciszek Szpitter, ówczesny zastępca dyrektora. Przedmiotem spotkania było ustalenie obchodów święta Konstytucji 3 maja oraz wybór podręczników do nauczania w języku polskim.
Zajęcia szkolne, po przejęciu gimnazjum z rąk ostatniego dyrektora niemieckiego Petera Marschalla, wznowiono 1 maja 1920 roku, a pierwszym dyrektorem polskiej szkoły został dr Klemens Malicki. Tego roku egzamin dojrzałości zdało siedmiu absolwentów. Szkoła liczyła wówczas 119 uczniów i powiększyła się znacznie od września 1920 roku, gdy przyjęto do niej 130 kandydatów, a kadra nauczycielska wzrosła do 11 osób. Natychmiast po rozpoczęciu działalności w języku polskim, reaktywowano Towarzystwo Filomatów, które nawiązywało do szlachetnych tradycji z okresu zaborów. Początki pracy pedagogicznej w języku polskim nie były łatwe. Zmagano się z brakami kadry nauczycielskiej, dzienników lekcyjnych, programów nauczania...
Dziś, sto lat po tych wydarzeniach, szkoła również zmaga się z problemami, choć są one zupełnie innej natury. W dobie pandemii koronawirusa nauczyciele pracują online, uczniowie nie przychodzą do klas na zajęcia, uczą się w domu. Po raz pierwszy w historii szkoły nie ma uroczystego zakończenia roku szkolnego dla klas maturalnych. Po raz pierwszy także Rada Pedagogiczna obradowała online. To wydarzenie należy uznać za precedensowe. Obradom przewodniczył dyrektor Wiesław Łupina, a wzięło w nich udział 57 nauczycieli. W wyniku klasyfikacji świadectwa ukończenia I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej otrzymało 123 abiturientów. Średnia ocen wszystkich uczniów wyniosła 4,4 co jest bardzo wysokim wynikiem, zważywszy na fakt, że wlicza się w to oceny z wszystkich przedmiotów realizowanych na przestrzeni trzech lat. Natomiast data klasyfikacyjnej rady pedagogicznej 21 kwietnia 2020 roku łączy dwa historyczne wydarzenia w polskich dziejach I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy.
Abiturientom wyjątkowego rocznika 2019/2020 życzymy cierpliwości w oczekiwaniu na egzaminy maturalne, powodzenia w czasie ich zdawania oraz wielu sukcesów w dorosłym życiu.
Opracowała: Ilona Zwierzchlewska
Źródło i fot. I LO
Napisz komentarz
Komentarze