Aktualne zasady na jakich zbudowano europejskie parametry jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, obowiązujące wszystkie kraje członkowskie UE, istnieją od 1998 roku. Przyszła pora na zmiany.
Wprawdzie Komisja Europejska bardzo dobrze ocenia funkcjonowanie tzw. Dyrektywy, jednak uważa, że zmiana jest konieczna. Powodów jest kilka – upływ czasu, postęp naukowy, nowe metody badań, możliwość pojawienia się nowych zanieczyszczeń, postulaty europejskiej inicjatywy obywatelskiej Right2Water, dotyczącej dostępu do wody i kanalizacji.
Można zapytać, dlaczego zajmujemy się tym tematem w wymiarze lokalnym? Ponieważ ta sprawa dotyczy w tym samym stopniu mieszkańców Brodnicy co Paryża, Warszawy czy Madrytu. Chodzi bowiem nie tyle o źródła wody pitnej - te są rzeczywiście rozmaite - ale o jakość wody.
Prace nad projektem nowej Dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi toczą się od 1 lutego 2018 roku. Wówczas to Komisja Europejska zaprezentowała stosowny dokument. Prace nad nim toczyły się w okresie Fińskiej Prezydencji, do końca 2019 roku odbyły się cztery tzw. trilogi, a więc trójstronne negocjacje miedzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją. Dla większości państw członkowskich tekst Dyrektywy nie jest zadowalający, pojawiły się wątpliwości pięciu kwestii: wymogów higienicznych dla materiałów kontaktujących się z wodą, zakresu informowania konsumentowi jakości wody, powszechnego dostępu do wody, nakładania nadmiernych obciążeń administracyjnych, zmiany wartości parametrycznych.
Mimo początkowych zapewnień Prezydencji Fińskiej nie doszło do zakończenia prac nad tym projektem do końca 2019 roku. W styczniu 2020 inicjatywę przejęła Prezydencja Chorwacka. W toku kolejnych negocjacji projekt został poszerzony o nowe rozwiązania dotyczące wycieków z sieci i obowiązku ich rejestrowania przez kraje członkowskie UE. Dodać wypada także, iż w celu wdrożenia nowej Dyrektywy niezbędne będą nie tylko zmiany prawne ale też inwestycje m.in. doposażenie laboratoriów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, odpowiedzialnej za badanie jakości wody. Nadto większą wagę przyłożono do kwestii dostępu do wody pitnej, szczególnie grup zmarginalizowanych oraz promowania picia wody z kranu!
Ostatni, sygnalizowany temat, jest nam bardzo dobrze znany i rozpoznany, m.in. dzięki zainteresowaniu i dużej pomocy merytorycznej ze strony Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Brodnicy. Nasze wspólne zaangażowanie owocuje na łamach „Super Brodnicy” publikacjami, inspirowanymi przez fachowców z MPWiK Brodnica.
Do tematu będziemy wracać, rozwijając różne wątki. Jednocześnie zachęcamy Czytelników do dyskusji. Temat dotyczy przecież każdego z nas, nie tylko specjalistów.
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
W artykule korzystałem z materiałów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Napisz komentarz
Komentarze