Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 24 maja 2025 19:01
Reklama

Pod pomnikiem orędownika dialogu

Pod pomnikiem orędownika dialogu

2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Pod pomnikiem papieża kwiaty złożyli przedstawiciele brodnickich samorządów: miejskiego, powiatowego i gminnego.

- Dla milionów ludzi na całym świecie święty Jan Paweł II jest orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości. Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane - mówi marszałek Piotr Całbecki

28 października 1999 roku Rada Miejska Brodnicy  przyjęła uchwalę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Janowi Pawłowi II. Podpis pod treścią uchwały złożyła Iwona Sarnowska, przewodnicząca Rady Miejskiej. 

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia patronatu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. stanowisko, które jest odpowiedzią na papieską decyzję zatwierdzającą patronat sejmik przyjął w marcu 2017 roku przez aklamację. Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzone jest 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, m.in. Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Brodnicy, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice – w Brodnicy na Płycie Karbowskiej -  place, parki ( w sąsiedztwie zamku krzyżackiego w Brodnicy) i skwery, a także osiedla w całym regionie.

Przy tej okazji rodzą się ważne pytania, co zostało z Jego nauki, ile tej nauki jest w nas, a ile powierzchowności? Dlaczego serca tak zatwardziałe, pełne – już wcale nie skrywanej – nienawiści?


Tekst i fot. (bd)
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama