Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 24 maja 2025 12:08
Reklama

Kurzętnicka Golgota

Kurzętnicka Golgota

Chcieliśmy pokazać kurzętnickie Misterium w reportażu z Niedzieli Palmowej. Niestety, w tym roku, z powodów wiadomych i oczywistych, tej prezentacji, gromadzącej blisko 100 aktorów i kilkutysięczną widownię – nie będzie. Chcemy jednak przypomnieć historię tego wydarzenia, zaliczanego do kultury i sztuki sakralnej.

Misterium to widowisko teatralne powstałe na gruncie dramatu liturgicznego w Europie w XII w. Inscenizacją misteriów zajmowały się przede wszystkim miejskie organizacje cechowe, a także specjalne bractwa (np. słynne Bractwo Męki Pańskiej, działające od 1380 w Paryżu). 

Najbardziej znane misteria odbywają się w Sewilli. W Polsce misteria męki Pańskiej były reprezentowane m.in. przez średniowieczną „Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” złożoną przez Mikołaja z Wilkowiecka. Misteria zanikły w okresie reformacji, a odrodziły się w XX wieku. Do najbardziej znanych należą widowiska w Górze Kalwarii, Czerwińsku nad Wisłą, Górce Klasztornej, Ołtarzewie, Kalwarii Zabrzydowskiej, Niechobrzu, Wejherowie, Niepokalanowie, Kałkowie-Godowie, Kalwarii Pacławskiej, Alwernii. Od 2006 roku także w pobliskim Kurzętniku.

Stało się to za sprawą młodego kapłana kurzętnickiej świątyni ks. Tomasza Jeziorskiego, który wcielił się w postać Chrystusa, za sprawa szerokiego spektrum mieszkańców Kurzętnika, gminy Kurzętnik, Nowego Miasta Lubawskiego  – od działaczy kultury, przez nauczycieli, aż pod panie z kół gospodyń wiejskich i strażaków z OSP. Na Drodze Krzyżowej,  Drodze Męki Pańskiej, spotkaliśmy także członkinie zespołu śpiewaczego „Anibabki”. I tak już jest po dzień dzisiejszy. 

W Kurzętniku wykorzystano przede wszystkim naturalne ukształtowanie terenu, co widzimy i podziwiamy nieustannie jako Wysoczyznę Chełmińską. Już w trakcie Misterium ten jej fragment, w okolicy Góry Zamkowej, nazwano Kurzętnicką Golgotą. Reporterzy „Gazety Nowomiejskiej” pisali: „...Mężczyźni zdejmowali czapki z głów, ludzie mieli łzy w oczach...”. 

Jako dziennikarz wówczas „Gazety Pomorskiej”, także obecny na kurzętnickich wzgórzach, mam osobiste wspomnienie. Po zakończeniu Misterium, gdy wielu z obecnych miało przekonanie, iż rzecz się dzieje naprawdę, podszedłem do ks. Tomasza Jeziorskiego, występującego w roli Chrystusa, i poprosiłem go o cierniową koronę, którą miał na głowie. Mam ją do dziś. Jest częścią ciekawej instalacji artystycznej o charakterze mistycznym. Ikona na drewnie, głowa Chrystusa, dzieło Anny Pestki z Kurzętnika, specjalnie w za dużej ramie, do ramy uczepiona korona, jeden z symboli cierpienia. W Misterium była jedynie rekwizytem, u mnie w domu ma znacznie szarsze pojęcie.

Oprac. Bogumił Drogorób
Fot. nadesłane

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama