Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 maja 2025 04:59
Reklama

Planowanie to podstawa (2) Idą święta

Planowanie to podstawa (2) Idą święta

Od dziś, 12 marca, do świąt mamy równo miesiąc. To w sam raz, aby dobrze się do nich przygotować. 

Ruchomą datę obchodzenia Wielkanocy, inaczej Paschy,  wyznaczono w 325 roku na Soborze Nicejskim. Ustalono wówczas, że będzie to pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wybór akurat tej  pory roku na celebrowanie  Zmartwychwstania Pańskiego nie jest przypadkowy.  Wiosną, z zimowego snu budzi się  przyroda, odradza soczysta  zieleń,  wracają dłuższe słoneczne dni i śpiew ptaków. To wszystko razem idealnie wręcz oddaje charakter tych świąt. Ale zanim zaczniemy  uroczyste  świętowanie mamy przed sobą czas wytężonej pracy, a także wiele obowiązków w wymiarze duchowym.  Myślę tu, przede wszystkim o tych, którzy przygotowują tradycyjne święta. To oni muszą teraz połączyć pracę, sprzątanie, świąteczne zakupy, gotowanie i pieczenie ciast z religijną sferą Wielkanocy.

Od czego i kiedy 

zacząć świąteczne przygotowania, aby ze wszystkim zdążyć? Wielkanocny harmonogram prac, odpowiednio i z rozmysłem zaplanowany,  to sposób na to, by podczas przedświątecznego okresu uniknąć chaosu i przypadkowości. Dobry plan działania uratuje nas przed przykrymi niespodziankami, oszczędzi  nerwów, a  zapewni spokojne święta. 

W poprzednim  tygodniu pokazałam  dość dokładny harmonogram  przygotowań, w którym podałam  od czego zaczynamy przedświąteczne  szaleństwo. Zakładam, że plan pracy macie Państwo opracowany i wdrożony. Teraz jeszcze należałoby podczas  rodzinnej narady dokonać przydziału obowiązków, w miarę możliwości angażując wszystkich domowników, następnie dobrze byłoby  określić termin ich wykonania. 

Od wspólnego  przygotowywania świąt można zacząć  tworzenie  własnych, rodzinnych tradycji.  Takie zespołowe prace powinny zapewnić  domownikom dobrą zabawę i sporo radości, a także z pewnością przyczynią się do cementowania  więzi między najbliższymi osobami.  To oczywiste, że na pokładzie może nastąpić bunt  załogi, ale nie należy rezygnować z wyznaczania im zadań. Przy odpowiedniej motywacji i pochwałach za dobrze wykonane prace, nawet najmłodsi buntownicy  poczują się ważni, potrzebni, a z czasem bardziej samodzielni. Działając razem scalamy rodzinę, tworząc cudowne, niezapomniane i pachnące domem  rodzinnym wspomnienia.

Nie dajmy się zwariować

Ten czas jest dobrą porą, aby wszystkie zaplanowane potrawy rozpisać  na składniki, uważnie przewidując  ich ilość. To pomoże zrobić zakupy tak żeby niczego nam nie zabrakło i zwolniło od stania w długich kolejkach tuż przed świętami, a także pomogło kupować ilości niezbędne, tak żeby po świętach niczego nie wyrzucać, tylko dlatego, że kupiliśmy za dużo. Przede wszystkim spokojnie, nie dajmy się zwariować. Święta wielkanocne, to tylko 2 dni i jeśli o czymś zapomnimy,  lub czegoś nie zrobimy, to świat się nie zawali. A poza tym święta to nie tylko siedzenie przy zastawionym stole. 

Przypomnienie

Przegląd zapasów zrobiony i zakupy trwałych produktów żywnościowych mąki cukru, oleju itp. z  pewnością  też mamy już za sobą. One czekają w szafkach, albo w spiżarni. Wielkie sprzątanie, jako rytuał oczyszczenia, odrodzenia i nowego, wiosennego życia, też już rozpoczęte. Przy okazji robimy miejsce na to co nowe, jasne i czyste. Ale róbmy to z rozwagą. Usuwamy tylko to, czego już naprawdę nie potrzebujemy, pamiętając, że to, co chcemy wyrzucić może jeszcze służyć komuś innemu. Postępujemy rozważnie, także z myślą o ochronie środowiska. To samo dotyczy ograniczania  chemii przy sprzątaniu. Dla ułatwienia sobie prac  pomieszczenia ogarniajmy po kolei, nie wszystkie naraz. Dzięki czemu nie będzie rozgardiaszu w całym domu, no i już pod koniec dnia będzie można ocenić efekty pracy. Mycie okien, trzepanie dywanów, wietrzenie pościeli organizujmy podczas pogodnych dni. Przed wyjściem na  przedświąteczne kiermasze robimy rozeznanie co mamy w naszych zbiorach, a co musimy dokupić. Naczynia, sprzęt, dekoracje, serwetki itp.

W następnych wydaniach gazety podam propozycje dalszych prac przedświątecznych. Przepisy kulinarne z których można czerpać  inspiracje na  świąteczne  dania znajdziecie Państwo na stronie www.super brodnica.pl  w dziale Kulinaria, lub w  archiwum Extra Brodnica. 

Tekst i fot. Wiesława Kusztal


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama