Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 maja 2025 19:38
Reklama

Planowanie to podstawa

Planowanie to podstawa

Idą święta
Do zbliżających się świąt wielkanocnych zostało tylko trochę ponad  miesiąc. Niedziela Wielkanocna w tym roku przypada na dzień 12 kwietnia. Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach  rozpocznie się 9 i potrwa do  14 kwietnia.

Pascha,
inaczej Wielkanoc,  to najważniejsze i jednocześnie najstarsze święto chrześcijańskie. To też długa lista lokalnych zwyczajów i tradycji, potraw  przygotowanych według  rodzinnych przepisów, kolorowych, często ręcznie malowanych pisanek, baranków, wiosennych dekoracji. Nie można zapomnieć o święceniu palm, na tydzień przed Wielką Niedzielą i wspólnych wyprawach do kościoła z koszyczkiem, pełnym świątecznych smakołyków, czyli święconką.
Jednak, trudno nie zauważyć, że w  Polsce, z roku na rok  przybywa rodzin, które  święta spędzają na wyjazdach, w ośrodkach wypoczynkowych. Są też tacy, którzy pozostając w domach stawiają na odchudzony, bardziej nowoczesny stół świąteczny i na aktywność fizyczną. Ale osób,  preferujących tradycyjne świętowanie, do których i ja się zaliczam, wciąż jest wiele. Dla nas  okres przedświąteczny to czas bardzo intensywnych przygotowań i to nie tylko  w wymiarze fizycznym, ale i duchowym. Mówiąc o świętach Zmartwychwstania Pańskiego nie można zapominać o całym Wielkim Tygodniu, Triduum Paschalnym, które dla wielu osób jest czasem wzmożonej modlitwy  i wyciszenia.

Z myślą o tradycjonalistach
przygotowałam kalendarium, w którym postaram się pokazać, jak organizować m.in. sprzątanie, kulinaria i zakupy, tak aby po drodze nie zgubić aspektu duchowego  Świąt Wielkanocnych.

Pewnie nie raz dochodziliśmy do przekonania, że najgorszy w przygotowaniach świątecznych jest pośpiech i chaos, spowodowany  nawarstwianiem się obowiązków.  Aby tego uniknąć  ważny  jest, w miarę dokładny, plan zawierający to, co chcemy zrobić, byleby święta  ze wszech miar były tradycyjne i udane.

W Święta Wielkanocne  podczas  najważniejszego w roku śniadania na stole pojawiają się, oprócz święconki, barszcze, różne wędliny, z białą kiełbasą na czele, szynka z kością,  jajka przyrządzane na wiele sposobów, pasztety, chrzany, ćwikła itp.. Całość uzupełniają domowe słodkości: mazurki, babki drożdżowe, serniki i pascha. Jeśli do przewidywanych  potraw dodamy dekoracje, zakupy i według niektórych gospodyń obowiązkowe, wiosenne porządki, to bez planowania , trudno będzie sprawić, że wszystko uda  się przygotować, a my będziemy miały siłę uczestniczyć w świętowaniu.

Od czego i kiedy zacząć przygotowania, aby ze wszystkim zdążyć?
- od wyliczenia ile osób będzie z nami świętowało
- od zaplanowania menu
- od przejrzenia zapasów spożywczych i dekoracji
- od przejrzenia zastawy – naczyń, sztućców, kieliszków
- od sprawdzenia stanu obrusów i serwet
- od sprawdzenia czy mamy odpowiednie garnki, formy do pieczenia, rękawy cukiernicze, sprzęt AGD, itp.
- od sporządzenia listy zakupów
- od wyszukania sprawdzonych przepisów
- od rozpisania na tygodnie co będziemy robić
- od spisania innych czynności podejmowanych w naszych domach

Pracy będzie dużo, ale przy dobrej organizacji, damy radę.

Moja pierwsza podpowiedź:

-Trwałe artykuły żywnościowe; mąka, cukier, kasze, dodatki do ciast, orzechy, bakalie, oleje, alkohole, nasiona rzeżuchy można kupić na kilka tygodni przed świętami. One spokojnie mogą czekać w szafkach lub spiżarni.  Bardziej oszczędni, nieco wcześniej mogą kupić jajka, które bliżej świąt będą z pewnością  droższe.

- Dużo wcześniej można rozpocząć sprzątanie. Tylko przy dobrej pogodzie myć okna, prać firanki i zasłony, wietrzyć pościel i trzepać dywany. W Wielkim Tygodniu pozostanie  tylko zmienić pościel i "ogarnąć" codzienny bałagan.

Co do sprzątania, to ważne, aby pomieszczenia sprzątać po kolei, a nie rozgrzebywać w całym mieszkaniu. Podpowiem także, aby w trosce o ekologię używać jak najmniej chemii. Zastąpić ją sodą, octem, kwaskiem cytrynowym i solą. Mając listę potraw i ciast doskonale będziemy się orientować,  przygotowanie  których zajmuje najwięcej czasu, które muszą być zrobione tuż przez podaniem, a które można przygotować wcześniej.

Już teraz
możemy także przejrzeć dekoracje, bo to nie jest zbyt wcześnie, aby zacząć myśleć o tym, jak chcemy przystroić mieszkanie oraz wielkanocny stół. Przez ten czas, spokojnie zdążymy zgromadzić potrzebne dodatki. Teraz organizowane są kiermasze z wielkanocnymi dekoracjami, na których można znaleźć ciekawe ozdoby, lub przynajmniej inspirację na wykonanie  ich samodzielnie.  Możemy zdecydować się na dekoracje kojarzące się z wiosną czyli soczystą zieleń i słoneczne odcienie żółtego. Aby sprawić radość najmłodszym biesiadnikom do dekoracji można wykorzystać figurki zajączków, baranków, czy kurczaczków.  Jeśli  stawiamy na bardziej elegancką odsłonę, wybierzmy klasyczną biel, przełamaną na przykład złotem, czy srebrem albo innym wyrazistym kolorem. Kupując dekoracje, zwróćmy też uwagę, aby nie były to głównie plastiki.

Ponad miesiąc
do świąt to również dobry czas, aby według planu przeglądać i sprawdzić czego brakuje w domowej zastawie i wyposażeniu w kuchenne przybory. Sprawdźmy obrusy i serwetki oraz wszystko o czym pisałam wcześniej.

W następnych wydaniach gazety ciąg dalszy świątecznego poradnika.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama