Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 25 maja 2025 18:57
Reklama

Wciąż świętujemy - 100. Rocznica Powrotu Brodnicy do Macierzy 

Wciąż świętujemy - 100. Rocznica Powrotu Brodnicy do Macierzy 

W ramach dalszego świętowania 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy w Pałacu Anny Wazówny odbyła się sesja popularno-naukowa pt. „Brodnica w okresie wielkich przemian 1918-1920”.

Podczas sesji wystąpił Bartosz Markuszewski, pracownik brodnickiego muzeum, który zastąpił nieobecną z powodu nagłej choroby dr Kamilę Churską- Wołoszczak z IPN Delegatury w Bydgoszczy. Nasz lokalny historyk, bardzo licznej widowni, podczas prelekcji  przedstawił informacje o tym jakie zbiory, dotyczące powrotu Brodnicy do Macierzy, znajdują się w zasobach Muzeum.

Z kolei wykład prof. dr hab. Zbigniewa Girzyńskiego z UMK w Toruniu nosił tytuł „Życie codzienne mieszkańców Brodnicy i regionu w okresie odzyskania niepodległości i powrotu Pomorza do Polski”. To był bardzo interesujący, pełen ekspresji wykład. Profesor, zanim przeszedł do wydarzeń ściśle dotyczących Brodnicy i okolic, dokonał szerszej analizy zdarzeń historycznych obejmujących tamten okres, a które miały kapitalny wpływ na losy całej Polski i naszego regionu. To była ciekawa lekcja historii ilustrowana wieloma fotografiami, ukazującymi nie tylko dokumenty, mapy i osoby tworzące ówczesny ład polityczny w Europie i Polsce,  ale także zatrzymane w kadrze ówczesne wydarzenia w  Brodnicy, naszej „Małej  Ojczyźnie”.

Młodzież, wraz ze swoimi nauczycielami historii, licznie uczestnicząca w sesji po wykładzie,  z wypiekami na twarzy, opuszczała Salę Wielką Pałacu Anny Wazówny, nie szczędząc pochwał pod adresem profesora Girzyńskiego za tę niezwykle interesującą i wspaniale zaprezentowaną lekcję historii.

Organizatorami tego spotkania był  Burmistrz Brodnicy i  Muzeum w Brodnicy.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama