Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 maja 2025 20:16
Reklama

Węgiel nadal aktualny w ogrzewaniu naszych domów. O przyszłości węgla

Węgiel nadal aktualny w ogrzewaniu naszych domów. O przyszłości węgla

Rozmowa z właścicielem firmy AGROMAX inż. Zbigniewem Nowińskim

- W ostatnich latach  mamy tendencję do zim lekkich, co potwierdza ocieplanie się klimatu. Dzisiaj nikt nie jest w stanie przewidzieć czy jest to tendencja narastająca czy chwilowa związana z zawirowaniem klimatu. Co w związku z tym, w kontekście ogrzewania mieszkania? 

- O wyborze sposobu ogrzewania własnego domu decyduje kilka czynników: w jakim położeniu jest dom, jaki jest dostęp do sieci gazowej, czy to dom wolnostojący, w zabudowie zwartej, wiek domu, jego ocieplenie oraz jego powierzchnia. Jednak podstawową przesłanką wyboru systemu ogrzewania są dochody rodziny tzn. ile trzeba przeznaczyć na opłatę za energię (tj. energia elektryczna, gaz, ogrzewanie). Według przeprowadzonych badań naukowych nasze społeczeństwo wydaje na energię około 10 proc, swoich dochodów, podczas gdy społeczeństwa krajów zachodnich wydają ponad 12 proc. swoich dochodów. W Polsce na energię przeznacza ponad 53 proc. mieszkańców poniżej 10 proc, swoich dochodów, a tylko  około 20 proc. może przeznaczyć więcej swoich dochodów. 

- Z przytoczonych badań wynika, że wydatki na energię muszą być w naszym kraju przemyślane i proporcjonalne do naszych dochodów. 

- To prawda. Musimy patrzeć na zawartość portfeli a nie na reklamy i głoszone przez polityków programy energetyczne kraju, bo one często się zmieniają. Ja jako konsument energii muszę wybrać sobie opcję korzystania z energii, która dla mojego portfela będzie najkorzystniejsza, bo kupując kocioł do ogrzewania obojętnie na jakie źródło zasilania, to jest inwestycja na 15-20 lat, a w tym odległym okresie może się dużo zdarzyć.

- Na obecnym rynku ciepłowniczym mamy dostęp do różnych technologii ogrzewania.

- Po pierwsze: gaz ziemny - ta technologia ogrzewania będzie tania, gdy użytkujemy dom dobrze ocieplony, najlepiej wybudowany w nowych technologiach o niedużej powierzchni użytkowej z zachowaniem norm termoizolacyjnych. Przy domach wybudowanych w starych technologiach i przy słabym ociepleniu oraz dużych powierzchniach użytkowych, ta technologia ogrzewania będzie droga. Cena gazu jest uzależniona od cen światowych oraz związanych z dużym importem (importujemy ok. 75 proc. tego surowca).

Po drugie: drewno - pozyskiwane z lasów, przydrożnych pasów drogowych i spalane w różnego rodzajach kotłach, piecykach, piecach kaflowych,  jako główne źródło ogrzewania lub pomocnicze.

Po trzecie: pellet- jest to technologia spalania rozdrobnionego drewna w postaci pelletu. Przy ogrzewaniu pelletem zyskujemy na czystości spalania, ale wzrasta koszt ogrzewania o około 40 proc. w stosunku do węgla, gdyż wartość opałowa pelletu wynosi od 16 000 do 19 000 kcal, a wartość opałowa węgla jest wyższa o 1000 kcal.

Kolejne paliwo: olej opałowy- stosowany do ogrzewania obiektów komunalnych, szkół i domków jednorodzinnych - koszt ogrzewania jest uzależniony od cen światowych  i cen w naszym kraju. Ta technologia nigdy nie będzie tania, gdyż 100 proc. surowca musimy importować.

Jest wreszcie węgiel – to tradycyjne  najstarsze i najtańsze źródło ogrzewania, który spalamy w różnego rodzaju kotłach: od zwykłych krystków, pieców kaflowych, kotłach centralnego ogrzewania w starej technologii, która to wprowadza najwięcej zanieczyszczeń do atmosfery oraz w najnowszych technologiach spalania węgla w kotłach ekologicznych – bezdymnych, do których zalicza się spalanie węgla w postaci ekogroszku. W najbliższych latach ekogroszek  będzie podstawowym surowcem do ogrzewania naszych domów. Węgiel jako surowiec narodowy tak szybko nie zginie z miksu energetycznego naszego kraju, ponieważ nasz kraj, według ustaleń klimatycznych Unii Europejskiej, jeszcze będzie mógł korzystać z technologii węglowych po 2050 roku.

Z kolei do najnowszych technologii ogrzewania należy zaliczyć także: pompy ciepła, prąd elektryczny i  gaz butlowy propan – butan. To są technologie najdroższe.

- Zatem węgiel jako surowiec energetyczny będzie dalej najtańszym źródłem energii w naszych domach. 

- Polska dalej inwestuje w energetykę zawodową opartą na węglu, gdzie buduje się nowe kolejne bloki energetyczne na węgiel i rozbudowuje się elektrownie węglowe jak np. Ostrołęka, Dolna Odra, Kozienice, Jaworzno. Należy pamiętać, że żywotność bloku energetycznego na węgiel obliczana jest na około 30 lat. Tak więc dopóki będą zaopatrywane nasze elektrownie w węgiel,  będzie on musiał być wydobywany w naszym kraju, a więc w ten surowiec będzie zaopatrywany cały kraj. Spoglądając w przyszłość musimy jako użytkownicy węgla zadbać o czyste, ekologiczne spalanie w ekologicznych kotłach klasy 5 oraz korzystać z nowych technologii jak np. filtrów kominowych, które zaczynają się pojawiać na naszym rynku. 

- Dziękuję za rozmowę.

Kupując ekogroszek z firmy „AGROMAX” kupujesz najwyższej jakości węgiel Polski z kopalń katowickich

(REK)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama