Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 maja 2025 10:58
Reklama

Nic się nie stało, Polacy… Ocieplenie

Nic się nie stało, Polacy… Ocieplenie

Coraz częściej Polacy dostrzegają zagrożenia klimatyczne. Także częściej niż dotąd zgłaszamy nieprawidłowości zarówno przy segregacji śmieci, jak i przy paleniu w piecach  szkodliwymi  dla zdrowia  materiałami. Mamy też świadomość, że zgłaszanie nieprawidłowości, to  nie jest sąsiedzka zawiść, czy nieuprzejmość.  To być albo nie być dla nas i przyszłych pokoleń. 

Hasła, „nic się nie stało”, czy „ocieplenie klimatu, to wymysł kilku naukowców”  już  nie działają. W ostatnim czasie świadomość ekologiczna Polaków urosła. Mimo to nadal nie jesteśmy zdecydowani jak walczyć ze zmianami klimatu. Wiemy, że o  środowisko musimy dbać, ale od czego zacząć już nie jest takie oczywiste. Specjaliści sugerują, by nie czekać na działania polityków i jak najszybciej zacząć od siebie. Wielu z nas robi to już we własnych gospodarstwach domowych. Pozostaje nam zająć się walką o środowisko także w miejscu pracy.

Zaczynamy od pracy biurowej 

Warto pamiętać o energii, papierze, klimatyzacji i śmieciach, których codzienne pilnowanie pozwala w długiej perspektywie ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Dbanie o planetę można zacząć już w drodze do pracy

Warto skorzystać z alternatywnych  do samochodu metod transportu. Spacer? Rowery miejskie? Hulajnogi elektryczne? Obecnie jest spory wybór. Jeśli wybierzemy klasyczne rozwiązania  wybierzmy komunikację miejską, a gdy nie możemy funkcjonować bez samochodu, starajmy się nie jeździć w pojedynkę.

Maksymalnie wykorzystujmy światło dzienne

Zgodnie z nowoczesnymi zasadami budownictwa biuro powinno być zaprojektowane tak, aby miało zapewnione maksimum światła słonecznego przez cały dzień. Nawet jeśli pracujemy w starym budynku, gdzie światło dzienne dociera tylko przez kilka godzin, wykorzystujmy je maksymalnie. Nie zapalajmy lamp bez potrzeby. Takie rozwiązanie ma także zdrowotny aspekt. Ludzkie oczy lepiej adaptują się do naturalnego oświetlenia.

Oszczędność  papieru

Wyliczono, że przeciętnie w Europie pracownik  biura zużywa 34 strony papieru dziennie, z czego prawie 20 proc. nie jest potrzebne. Drukujmy więc jeśli to naprawdę konieczne. Czasem papierowa wersja jest zbędna i wystarczy elektroniczna. Optymalizacja tekstu także może pomóc środowisku. Ustawmy w dokumentach do druku wąskie marginesy oraz mniejszą czcionkę. Co ciekawe, jedną z najbardziej ekologicznych jest czcionka Century Gothic, która pozwala zaoszczędzić aż 30 proc. tuszu stosowanego w innych domyślnych czcionkach w programach do pisania. Odbiorców  poczty możemy poprosić o oszczędzanie papieru i drukowanie tylko wtedy, kiedy to konieczne, a jeśli już drukujemy, róbmy to dwustronnie. Możemy również wykorzystać stare druki jednostronne jako miejsce na notatki.

Energia

Ją  możemy oszczędzać także sprawdzając  ustawienia swojego monitora. Czy przełączy się w tryb hibernacji, kiedy nie będziemy z niego korzystać? W trakcie przerw dłuższych niż 30 minut warto wyłączać komputer. Sam wygaszacz ekranu nie zmniejsza ilości pobieranej przez sprzęt energii. Podczas ładowania urządzeń elektronicznych nie trzymajmy ich podłączonych do kontaktu dłużej niż to konieczne. Pomoże to także zachować dobry stan ich baterii na dłużej.

Temperatura

potrafi być problematyczna zarówno latem jak i zimą. W upalnych okresach na klimatyzatorach starajmy się utrzymywać temperaturę o ok. 5-7 stopni niższą niż na zewnątrz. Nie wybierajmy skrajnie niskich ustawień. Pomoże to zaoszczędzić energię, a jednocześnie unikniemy szoku termicznego spowodowanego wyjściem poza biuro. Jeśli wietrzymy pomieszczenie róbmy to krótko, ale intensywnie. Nie zostawiajmy otwartych okien, kiedy działa ogrzewanie. Powoduje to niepotrzebne straty energii.

Śmieci

- z roku na rok produkujemy ich  coraz więcej. W 2017 było to aż 312 kg śmieci przypadających na jednego obywatela. W przypadku odpadów biurowych 75 proc. z nich to wysokogatunkowe surowce wtórne. Zadbajmy więc o ich segregacje tak, aby można było poddać je recyclingowi. Papier, którego w biurze zużywa się zdecydowanie więcej niż w przeciętnym gospodarstwie domowym, może być przetwarzany aż 6-7 razy.

Powyższe rady każdy z nas może wprowadzić w swoim środowisku pracy, zaczynając chociażby od zaraz! Jeśli ekologiczne pobudki nie są wystarczające do zmiany nawyków, warto zauważyć, że większość z tych rad jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia i portfela.


Tekst i fot. Wiesława Kusztal


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama