Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 maja 2025 21:28
Reklama

Uroczystość stulecia powrotu Pomorza do wolnej Polski

Uroczystość stulecia powrotu Pomorza do wolnej Polski

100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. Z tej okazji w Mszanie i Niewierzu odbyły się uroczystości jubileuszowe. 

Wybitną postacią okresu międzywojennego był urodzony 3 września 1866r. w Niewierzu Józef Wybicki - doktor medycyny, prawnuk twórcy hymnu narodowego i działacz niepodległościowy. W 1918r. był podkomisarzem Rady Ludowej na miasto Gdańsk. W 1919 wysłał delegację na Konferencję Pokojową do Paryża, aby broniła interesów polskich. W latach 1919-1929 pełnił funkcję pomorskiego starosty krajowego, a w 1921r. ministra byłej dzielnicy pruskiej.  Zmarł 28.04.1929r. w Toruniu, a jego grób znajduje się na cmentarzu w Mszanie. Pomnik upamiętniający Józefa Wybickiego wzniesiono w Niewierzu i  5 października 1996r. w 130 rocznicę jego urodzin odsłonięto pamiątkową tablicę.

Zorganizowane przez wójta gminy Brodnica Adama Zalewskiego oraz proboszcza parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Mszanie  ks. Sławomira Witkowskiego  obchody rozpoczęto o godz. 16.30 w kościele w Mszanie uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny i Gminy Brodnica. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe druhów OSP z Szabdy, Szczuki i Gorczenicy, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych z Gortatowa i Szabdy, a Drużyna Skautów Króla - Szczepu nr 8 z parafii Mszano zapewniła dodatkową oprawę słowną i muzyczną.

Obok kościoła w Mszanie znajduje się wyjątkowy i piękny pomnik – Pieta z początku XX wieku - poświęcony poległym w latach 1914 – 1918 parafianom. W tym miejscu po mszy zapalono znicze. Kolejną częścią uroczystości był wspólny, w blasku pochodni niesionych przez Skautów Króla, pochód na cmentarz parafialny w Mszanie do grobu rodziny Wybickich gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Tam również wójt wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie uczestnicy uroczystości pojechali do Niewierza, gdzie  znajduje się pomnik  upamiętniający miejsce urodzenia Józefa Wybickiego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono kwiaty i zapalono znicze. W tej części uroczystości przy pomniku w Niewierzu uczestniczył także Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski  - Józef Ramlau, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest upamiętnianie i uroczyste świętowanie takich jubileuszy.     

Kolejna część obchodów miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Niewierzu, którą  rozpoczęto od wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Ciekawą częścią spotkania była wzbogacona o prezentację multimedialną prelekcja historyczna przygotowana przez Wojciecha Żbikowskiego,  o historii rodu Wybickich, udziale Józefa Wybickiego  w wydarzeniach historycznych i politycznych poprzedzających przyłączenie Pomorza do Macierzy a także o przebiegu wydarzeń na terenie gminy Brodnica. Ostatnim punktem spotkania był konkurs wiedzy historycznej, w którym uczestnicy musieli wykazać się znajomością faktów i ciekawostek o wydarzeniach sprzed 100 lat. 

Organizatorzy obchodów - serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i gościom za udział w uroczystościach, za złożone kwiaty i znicze oraz zaangażowanie, przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości jubileuszowych. 

Tekst i fot. (gm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama