100 lat temu Polska powróciła na Pomorze i Kujawy Zachodnie. Z tej okazji w Mszanie i Niewierzu odbyły się uroczystości jubileuszowe.
Wybitną postacią okresu międzywojennego był urodzony 3 września 1866r. w Niewierzu Józef Wybicki - doktor medycyny, prawnuk twórcy hymnu narodowego i działacz niepodległościowy. W 1918r. był podkomisarzem Rady Ludowej na miasto Gdańsk. W 1919 wysłał delegację na Konferencję Pokojową do Paryża, aby broniła interesów polskich. W latach 1919-1929 pełnił funkcję pomorskiego starosty krajowego, a w 1921r. ministra byłej dzielnicy pruskiej. Zmarł 28.04.1929r. w Toruniu, a jego grób znajduje się na cmentarzu w Mszanie. Pomnik upamiętniający Józefa Wybickiego wzniesiono w Niewierzu i 5 października 1996r. w 130 rocznicę jego urodzin odsłonięto pamiątkową tablicę.
Zorganizowane przez wójta gminy Brodnica Adama Zalewskiego oraz proboszcza parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Mszanie ks. Sławomira Witkowskiego obchody rozpoczęto o godz. 16.30 w kościele w Mszanie uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny i Gminy Brodnica. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe druhów OSP z Szabdy, Szczuki i Gorczenicy, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych z Gortatowa i Szabdy, a Drużyna Skautów Króla - Szczepu nr 8 z parafii Mszano zapewniła dodatkową oprawę słowną i muzyczną.
Obok kościoła w Mszanie znajduje się wyjątkowy i piękny pomnik – Pieta z początku XX wieku - poświęcony poległym w latach 1914 – 1918 parafianom. W tym miejscu po mszy zapalono znicze. Kolejną częścią uroczystości był wspólny, w blasku pochodni niesionych przez Skautów Króla, pochód na cmentarz parafialny w Mszanie do grobu rodziny Wybickich gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Tam również wójt wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie uczestnicy uroczystości pojechali do Niewierza, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający miejsce urodzenia Józefa Wybickiego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, złożono kwiaty i zapalono znicze. W tej części uroczystości przy pomniku w Niewierzu uczestniczył także Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski - Józef Ramlau, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest upamiętnianie i uroczyste świętowanie takich jubileuszy.
Kolejna część obchodów miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Niewierzu, którą rozpoczęto od wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Ciekawą częścią spotkania była wzbogacona o prezentację multimedialną prelekcja historyczna przygotowana przez Wojciecha Żbikowskiego, o historii rodu Wybickich, udziale Józefa Wybickiego w wydarzeniach historycznych i politycznych poprzedzających przyłączenie Pomorza do Macierzy a także o przebiegu wydarzeń na terenie gminy Brodnica. Ostatnim punktem spotkania był konkurs wiedzy historycznej, w którym uczestnicy musieli wykazać się znajomością faktów i ciekawostek o wydarzeniach sprzed 100 lat.
Organizatorzy obchodów - serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom i gościom za udział w uroczystościach, za złożone kwiaty i znicze oraz zaangażowanie, przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości jubileuszowych.
Tekst i fot. (gm)
Napisz komentarz
Komentarze