Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 maja 2025 21:12
Reklama

100 lat powrotu do Macierzy. Upragniona wolność nadeszła później

100 lat powrotu do Macierzy. Upragniona wolność nadeszła później

Za nami trwające kilka dni, główne uroczystości 100-tnej rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy.

W czasie, gdy wolna Polska, od listopada 1918 roku już  cieszyła się wolnością i budowała zręby państwowości, brodniczanie  o wolności mogli tylko marzyć. Wojsko Polskie do naszego miasta wkroczyło dopiero 18 stycznia 1920 roku niosąc, po 125 latach niewoli, mieszkańcom i miastu upragnioną wolność. 

Dzięki piewcom historii Brodnicy i Ziemi Michałowskiej możemy dziś poczuć smak tamtych, sprzed stu lat, wzruszeń i radości. Możemy wspominać  i czcić pamięć mieszkańców, którzy mieli swój udział w odzyskiwaniu niepodległości.

- Droga i Kochana Brodnico, która 100 lat temu wróciłaś do wolnej i wyczekiwanej przez naszych przodków po długich latach niewoli, niepodległej Rzeczypospolitej….Przyjmij w uroczystą rocznicę ode mnie hołd, cześć i chwałę  dla niezłomnych mieszkańców, którzy przyczynili się do odzyskania wolności ,,  -  jest to fragment wpisu, dokonanego w Księdze Pamiątkowej z okazji 100. Rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy, przez Jarosława Radacza, Burmistrza Miasta.

Wielu mieszkańców miasta i zaproszonych gości, przez kilka dni uczestniczyło w obchodach tej radosnej rocznicy. Świętowano na różne sposoby, od promocji książki Mariana Chwiałkowskiego  pt. „ Odzyskanie niepodległości przez Brodnicę w 1920 roku” zaczynając,  przez złożenie kwiatów przy Pomniku Wdzięczności, mszę św. w intencji  Małej Ojczyzny, uroczysty capstrzyk, czy na Dużym Rynku wspólne śpiewanie hymnu i występy młodzieży,  na Koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego kończąc.

Podczas głównej, oficjalnej uroczystości z okazji 100 rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy w Brodnickim Domu Kultury, starosta Piotr Boiński mówiąc o tamtych czasach z niemałym wzruszeniem wspominał bohaterów, którzy przynieśli nam wolność. 

To dzięki ich heroizmowi i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnym kraju, a swoją pracą oraz zaangażowaniem w działalności na rzecz brodniczan oraz miasta i powiatu dowodzimy,  że doceniamy i szanujemy trud naszych przodków, którzy przed stu laty darowali nam wolność.

Po pięknej, niezwykle pouczającej lekcji historii i patriotyzmu przyszedł czas na teraźniejszość i przybliżenie osób, które dziś swoją pracą przyczyniają się do współtworzenia  i doskonalenia naszej Małej Ojczyzny.

Burmistrz Miasta i przewodniczący Rady Miejskiej uhonorowali instytucje, które 100 lat  temu przyczyniły się do powrotu Brodnicy do Macierzy i które kontynuują do dziś swoje  działania, dając dowód swojego patriotyzmu. Są to 4 Brodnicki Pułk Chemiczny, który kontynuuje tradycje Garnizonu Brodnickiego, Komenda Powiatowa Policji, Państwowa  Powiatowa Straż Pożarna, Parafia Świętej Katarzyny, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Cech  Rzemiosł Różnych i I Liceum  Ogólnokształcące.

Natomiast Medalem Primus Inter Brodnicienses – Pierwszy wśród Brodniczan burmistrz uhonorował Józefa  Zielińskiego, wieloletniego społecznego działacza  Polskiego  Towarzystwa  Turystyczno – Krajoznawczego, który pełnił i pełni odpowiedzialne funkcje  wiceprezesa i prezesa Zarządu Oddziału.  

Ponadto Burmistrz Brodnicy uhonorował Medalem Brodnicy na wniosek Dowódcy 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego st. chor. szt. Leszka Borowskiego oraz na wniosek prezesa Zarządu Organizacji Powiatowej LOK Kazimierza Hurtaka, Krzysztofa Suchoraba, Pawła  Kowalskiego, Stefana  Jakubowskiego, Mieczysława Chilińskiego, a także na wniosek przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miejskiej Zgromadzenie Sióstr Służebniczek  Niepokalanego Poczęcia NMP w Brodnicy.

Lista osób uhonorowanych przez Starostę Brodnickiego Piota  Boińskiego jest równie imponująca. Za sumienną pracę zawodową, także za działalność samorządową  i zaangażowanie w życie społeczne starosta wręczył medale pamiątkowe Ubi Concordia, Ibi  Viktoria - druhowi Eugeniuszowi Jakubowskiemu prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w  Szczuce, Jerzemu Cichockiemu, Stanisławowi Czajkowskiemu - naczelnikowi  Wydziału  Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Monice Karpińskiej zastępcy  naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego, Januszowi Kopańskiemu kierownikowi Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w  Brodnicy, Lilii  Drzymalskiej pracownicy Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Brodnicy. 

Starosta uhonorował także Patryka Zembrzyckiego, ucznia IV klasy Technikum Informatycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za szlachetną  postawę i ofiarność, za bezinteresowny dar krwi oraz Helenę Lendzionowską przewodniczącą  Koła Gospodyń Wiejskich w Zbicznie. 

Grawertonem Piotr Boiński wyróżnił Dominika Kocieniewskiego prezesa  Zarządu  DOKO  Sp. z o.o. za zasługi w dziedzinie gospodarki, Bożenę Urbańską - członka Zarządu  Stowarzyszenia Turystycznego Podróżnik za działania społeczne na rzecz mieszkańców  Gminy Świedziebnia, Mirosławę Rutkowską położną z Oddziału Położniczo – Ginekologicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, która zdobyła tytuł „Najlepsza  położna w województwie kujawsko – pomorskim”.

Uroczystości w Brodnickim Domu Kultury zakończyli uczniowie I Liceum  Ogólnokształcącego, którzy pod kierunkiem prof. Ilony Zwierzchlewskiej przygotowali okolicznościowy program.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama