Za nami trwające kilka dni, główne uroczystości 100-tnej rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy.
W czasie, gdy wolna Polska, od listopada 1918 roku już cieszyła się wolnością i budowała zręby państwowości, brodniczanie o wolności mogli tylko marzyć. Wojsko Polskie do naszego miasta wkroczyło dopiero 18 stycznia 1920 roku niosąc, po 125 latach niewoli, mieszkańcom i miastu upragnioną wolność.
Dzięki piewcom historii Brodnicy i Ziemi Michałowskiej możemy dziś poczuć smak tamtych, sprzed stu lat, wzruszeń i radości. Możemy wspominać i czcić pamięć mieszkańców, którzy mieli swój udział w odzyskiwaniu niepodległości.
- Droga i Kochana Brodnico, która 100 lat temu wróciłaś do wolnej i wyczekiwanej przez naszych przodków po długich latach niewoli, niepodległej Rzeczypospolitej….Przyjmij w uroczystą rocznicę ode mnie hołd, cześć i chwałę dla niezłomnych mieszkańców, którzy przyczynili się do odzyskania wolności ,, - jest to fragment wpisu, dokonanego w Księdze Pamiątkowej z okazji 100. Rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy, przez Jarosława Radacza, Burmistrza Miasta.
Wielu mieszkańców miasta i zaproszonych gości, przez kilka dni uczestniczyło w obchodach tej radosnej rocznicy. Świętowano na różne sposoby, od promocji książki Mariana Chwiałkowskiego pt. „ Odzyskanie niepodległości przez Brodnicę w 1920 roku” zaczynając, przez złożenie kwiatów przy Pomniku Wdzięczności, mszę św. w intencji Małej Ojczyzny, uroczysty capstrzyk, czy na Dużym Rynku wspólne śpiewanie hymnu i występy młodzieży, na Koncercie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego kończąc.
Podczas głównej, oficjalnej uroczystości z okazji 100 rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy w Brodnickim Domu Kultury, starosta Piotr Boiński mówiąc o tamtych czasach z niemałym wzruszeniem wspominał bohaterów, którzy przynieśli nam wolność.
To dzięki ich heroizmowi i poświęceniu możemy dziś żyć w wolnym kraju, a swoją pracą oraz zaangażowaniem w działalności na rzecz brodniczan oraz miasta i powiatu dowodzimy, że doceniamy i szanujemy trud naszych przodków, którzy przed stu laty darowali nam wolność.
Po pięknej, niezwykle pouczającej lekcji historii i patriotyzmu przyszedł czas na teraźniejszość i przybliżenie osób, które dziś swoją pracą przyczyniają się do współtworzenia i doskonalenia naszej Małej Ojczyzny.
Burmistrz Miasta i przewodniczący Rady Miejskiej uhonorowali instytucje, które 100 lat temu przyczyniły się do powrotu Brodnicy do Macierzy i które kontynuują do dziś swoje działania, dając dowód swojego patriotyzmu. Są to 4 Brodnicki Pułk Chemiczny, który kontynuuje tradycje Garnizonu Brodnickiego, Komenda Powiatowa Policji, Państwowa Powiatowa Straż Pożarna, Parafia Świętej Katarzyny, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Cech Rzemiosł Różnych i I Liceum Ogólnokształcące.
Natomiast Medalem Primus Inter Brodnicienses – Pierwszy wśród Brodniczan burmistrz uhonorował Józefa Zielińskiego, wieloletniego społecznego działacza Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, który pełnił i pełni odpowiedzialne funkcje wiceprezesa i prezesa Zarządu Oddziału.
Ponadto Burmistrz Brodnicy uhonorował Medalem Brodnicy na wniosek Dowódcy 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego st. chor. szt. Leszka Borowskiego oraz na wniosek prezesa Zarządu Organizacji Powiatowej LOK Kazimierza Hurtaka, Krzysztofa Suchoraba, Pawła Kowalskiego, Stefana Jakubowskiego, Mieczysława Chilińskiego, a także na wniosek przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miejskiej Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Brodnicy.
Lista osób uhonorowanych przez Starostę Brodnickiego Piota Boińskiego jest równie imponująca. Za sumienną pracę zawodową, także za działalność samorządową i zaangażowanie w życie społeczne starosta wręczył medale pamiątkowe Ubi Concordia, Ibi Viktoria - druhowi Eugeniuszowi Jakubowskiemu prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuce, Jerzemu Cichockiemu, Stanisławowi Czajkowskiemu - naczelnikowi Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego, Monice Karpińskiej zastępcy naczelnika Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego, Januszowi Kopańskiemu kierownikowi Kancelarii Ogólnej Starostwa Powiatowego w Brodnicy, Lilii Drzymalskiej pracownicy Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Brodnicy.
Starosta uhonorował także Patryka Zembrzyckiego, ucznia IV klasy Technikum Informatycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za szlachetną postawę i ofiarność, za bezinteresowny dar krwi oraz Helenę Lendzionowską przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zbicznie.
Grawertonem Piotr Boiński wyróżnił Dominika Kocieniewskiego prezesa Zarządu DOKO Sp. z o.o. za zasługi w dziedzinie gospodarki, Bożenę Urbańską - członka Zarządu Stowarzyszenia Turystycznego Podróżnik za działania społeczne na rzecz mieszkańców Gminy Świedziebnia, Mirosławę Rutkowską położną z Oddziału Położniczo – Ginekologicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, która zdobyła tytuł „Najlepsza położna w województwie kujawsko – pomorskim”.
Uroczystości w Brodnickim Domu Kultury zakończyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, którzy pod kierunkiem prof. Ilony Zwierzchlewskiej przygotowali okolicznościowy program.
Tekst i fot. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze