Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 maja 2025 10:05
Reklama

Prezent w skarpecie. Św. Mikołaj, czy mikołajki

Prezent w skarpecie. Św. Mikołaj, czy mikołajki

Ku olbrzymiej radości najmłodszych, to już dzisiejszej nocy do wielu domów i mieszkań zajrzy św. Mikołaj, który grzecznym dzieciom zostawi pod poduszką upominki.

Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Święty odwiedzał domy  w towarzystwie anioła i rogatego diabła. Podczas wizyty przepytywał dzieci ze znajomości pacierza i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym wręczał łakocie, a tym niegrzecznym, złym, dawał rózgi.

W Polsce utarło się, że to w nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj odwiedza dzieci. Mikołajkowe tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie i te, już spisane, różnią się znacznie od siebie w zależności od regionu  kraju. Według niektórych przekazów ludowych święty Mikołaj jest patronem pasterzy i bydła, które chroni przed wilkami. Dlatego właśnie 6 grudnia pasterze składali mu specjalne ofiary w postaci wieńców z lnu i konopi, kładąc na nich dary z kurzych i gęsich jaj. Tego dnia prowadzono także  na plebanię owce i baranki.

Według tradycji chrześcijańskiej mikołajki obchodzone są jako wspomnienie św. Mikołaja, który  był biskupem Miry,  krainy znajdującej się obecnie na terenie Turcji. Według przekazywanych legend był on pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Z kolei inna legenda głosi, iż pewien człowiek zbankrutował i postanowił oddać swoje córki do domu publicznego. Mikołaj postanowił je uchronić i podobno dlatego wrzucił w nocy przez komin trzy sakwy pełne  monet, które rozsypały się do pończoch (skarpet) i trzewików (butów) suszących się przy kominku.

We współczesnej tradycji, w wigilię tego dnia, czyli w nocy z 5 na 6 grudnia dorośli wkładają dzieciom prezenty pod poduszkę. Rankiem dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).

Współcześnie coraz bardziej popularne są mikołajki  organizowane w szkołach, przedszkolach, różnych instytucjach i grupach rówieśniczych. Podczas zabawy, często w odpowiednich na tę okazję strojach, wręcza się sobie wzajemnie drobne prezenty. 

Tekst Wiesława Kusztal

fot. Pixabay
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama