Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 05:14
Reklama

Historia Ekogroszku – ekologicznego paliwa przyszłości.

Historia Ekogroszku – ekologicznego paliwa przyszłości.

Rozmowa z właścicielem firmy AGROMAX inż. Zbigniewem Nowińskim.

- Pomysł spalania tego węgla w piecach ekologicznych bezdymnych na retorcie powstał w konkurencji do oleju opałowego reklamowanego jako paliwo ekologiczne.

Prekursorem stosowania paliw ekologicznych był Katowicki Holding Węglowy S.A. już w latach 1995-2000. Nasza firma „AGROMAX” podpisała umowę jako autoryzowany sprzedawca w roku 1996 i od tego roku zaczęła się współpraca z Katowickim Holdingiem Węglowym w dziedzinie ekologicznego spalania węgla produkowanego przez kopalnie Holdingu Katowickiego, gdyż kopalnie zrzeszone w Katowickim Holdingu Węglowym wydobywały węgiel o zawartości siarki poniżej 0,5 proc., a wszystkie paliwa używane do spalania tj. olej opałowy, gaz, drewno, węgiel, których zawartość siarki poniżej 0,5 proc. zaliczają się do paliw ekologicznych. Tak więc węgiel z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego: KWK Wieczorek, KWK Mysłowice, KWK Kleofas, KWK Murcki zaliczał się do paliw ekologicznych i był eksportowany do takich krajów preferujących ekologie jak: Austria, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Irlandia, Szkocja, Norwegia i inne.

- Na pierwszych spotkaniach z autoryzowanymi sprzedawcami węgla Katowicki Holding Węglowy zaczął reklamować nowoczesne spalanie węgla w piecach na retorcie z automatyczną kontrolą procesu spalania.

- Pierwszy kocioł do tego spalania w Polsce wyprodukowała firma Urzoń z Pszczyny we współpracy z Katowickim Holdingiem Węglowym, gdyż miał on kontakty handlowe z firmami na zachodzie Europy. Ten sposób spalania węgla przywędrował do Polski dzięki współpracy Katowickiego Holdingu Węglowego z firmami z Anglii, gdzie nasi przedstawiciele handlowi wyjeżdżali i widzieli inny, bardziej nowoczesny sposób spalania węgla, a prekursorem tego spalania był dr inż. Leon Kurczawiński.

- To był moment przełomowy.

- Zdecydowanie! Widząc ten nowoczesny proces spalania ekologicznego węgla zgłosiłem nasza firmę „AGROMAX” do prezentacji w Brodnicy. Taka prezentacja odbyła się 20 lat temu w Restauracji BOSMAN i wzięły w niej udział: urząd miasta i okoliczne urzędy gmin oraz zainteresowani mieszkańcy Brodnicy i okolic. Po tej prezentacji nasza firma „ AGROMAX” zajęła się sprzedażą kotłów i ekogroszku, a inne firmy promowały piece na olej opałowy jak np. Firma Behrendt, Jeleniewski.

Jeden z mieszkańców zakupił kocioł na ekogroszek, który nadal eksploatuje przez 20 lat i nasza firma AGROMAX również zakupiła taki kocioł, który eksploatuje do dnia dzisiejszego i może się pochwalić pierwszym kotłem na ekogroszek w Polsce. I tak zaczęła się nowa era spalania węgla ekologicznego w nowoczesnych kotłach niskoemisyjnych bezdymnych w Brodnicy.

- „Agromax” stał się prekursorem, prezentując nowe technologie, wyprzedziliście epokę!

- Tak można to określić. Po 20 latach Ministerstwo Gospodarki, walcząc ze smogiem w naszym kraju, stawia na wymianę starych kotłów na nowoczesne kotły ekologiczne, do których zalicza również się kotły na ekogroszek. Tak więc nasza firma „AGROMAX” organizując 20 lat temu prezentację spalania węgla na ekogroszek wyprzedziła epokę o 20 lat. Firma „AGROMAX” poprzez własną reklamę, prezentację, szkolenia pracowników, instalatorów i zaangażowanie właściciela inż. Zbigniewa Nowińskiego doprowadziła do dużej popularyzacji tych kotłów w regionie. Brodnica i okoliczne miejscowości znają zaletę tych nowoczesnych kotłów do spalania węgla i właśnie to przyczynia się do tego, że Brodnica i okolice są terenami ekologicznymi. Dzięki temu dla naszych mieszkańców i przyjeżdżających turystów na wypoczynek na Pojezierzu Brodnickim wśród jezior i lasów jest w pełni ekologiczny.

- Dziękuję za rozmowę

KUPUJĄC EKOGROSZEK Z FIRMY „AGROMAX” KUPUJESZ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI WĘGIEL POLSKI Z KOPALŃ KATOWICKICH

(rek)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama