Poprzedni weekend w Brodnicy obfitował w wiele imprez kulturalnych. Jedną z nich był koncert, który odbył się w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny pn. „Młynarski kontra Osiecka”.
Artyści Beata Marczewska i Tomasz Muszyński oraz towarzyszący im pianista Adam Snopek, licznie zgromadzonej publiczności przypomnieli największe przeboje gwiazd wieczoru Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Nostalgiczny powrót do przeszłości w nowej odsłonie w piątkowy wieczór zgromadził miłośników piosenek tych dwojga.
Co ich łączyło?
Oboje byli mistrzami. Pisali piosenki, które pokochała cała Polska. Oboje też żyli w szponach, z których nie mogli się uwolnić. Młynarski z chorobą afektywną dwubiegunową, która bywało, że wprowadzała go w stany depresyjne, aby za chwilę wywołać u niego silne pobudzenie. Z kolei Osiecka żyła w duecie z nałogiem. O alkoholu, swoim towarzyszu, mówiła, że „szkodzi zdrowiu, ale pomaga życiu”. Artyści, bohaterowie wieczoru, pierwszy raz wpadli na siebie wiele lat temu w Hybrydach. Klub Hybrydy - informacja dla młodych czytelników - to jeden z najstarszych i najbardziej znanych klubów studenckich w Polsce. Z przerwami działał od końca lat 50. XX w., pełniąc rolę centrum kultury studenckiej i matecznika artystycznego, z którego wyrosło wiele znaczących postaci naszej kultury. Literaci, twórcy teatralni, muzycy i filmowcy.
Ten wyjątkowy wieczór
współtworzyli brodniccy miłośnicy muzyki i ponadczasowych tekstów, którzy doskonale znali słowa prezentowanych piosenek. Artyści zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania nie musieli długo czekać. Odzew z sali był natychmiastowy. Ogłoszony podczas koncertu konkurs, która gwiazda uzyska więcej braw, a tym samym zwycięży w pojedynku na popularność piosenek zakończył się remisem.
Na zakończenie wieczoru, artystów, w podziękowaniu za niezapomniany koncert, publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Podziękowania za organizację wspaniałych imprez zarówno wystaw, jak koncertów w ramach Ździebełko Ciepełka, wiele uczestniczących w koncercie osób składało na ręce dyrektora Muzeum Mariana Marciniaka, prosząc jednocześnie o następne, równie fantastyczne imprezy.
Organizatorem koncertu, przy współpracy z Muzeum w Brodnicy, było Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, a Gmina Miasta Brodnica na tę imprezę udzieliła finansowego wsparcia.
Tekst i fot. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze