Zachodzących zmian klimatycznych nie da się już nie zauważać i udawać, że nic się nie dzieje, twierdząc, że to tylko wymysł ekologów. Naukowcy o niekorzystnym ocieplaniu klimatu alarmują od dawna. Dziś, także dla wielu z nas są one widoczne gołym okiem. Cieplejsze zimy i upalne lata, topniejące lodowce i wysychające rzeki. Szybko postępujące zmiany klimatyczne są uważane za największe zagrożenie dla ludzkości na całym świecie. Wzrastające temperatury powietrza oraz wód, powodowane występowaniem efektu cieplarnianego, przyczyniają się do niekorzystnych zmian nie tylko dla człowieka, ale także w siedliskach roślin i zwierząt.
Brońmy się na różne sposoby
Jednym ze sposobów walki ze wzrostem temperatury i zanieczyszczenia środowiska jest sadzenie drzew. Naukowcy z firmy biotechnologicznej z Hiszpanii ze skrzyżowania Paulownia fortunei i Paulownia elongata uzyskali odmianę uprawną Oxytree (Paulownia Clon ), zwana także drzewem tlenowym. Jest to drzewo szybkorosnące, niewybredne w odniesieniu do warunków klimatycznych. Posiada europejski paszport Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin (CPVO), certyfikat jakości oraz licencję handlową. Przez katedrę leśnictwa i genetyki Uniwersytetu Castilla-La Mancha (Hiszpania) klon został uznany za najcenniejszy pod względem użytkowym wśród odmian paulowni. Największe plantacje Oxytree znajdują się w Hiszpanii, w miejscu swoich narodzin, ponadto w Rumunii oraz na Węgrzech. W Polsce pierwsze nasadzenia przeprowadzone zostały w 2015 roku.
Paulownia, nasza nadzieja
Drzewo liściaste o bardzo dużych liściach, nawet przekraczających 30 cm, aksamitnie owłosionych, o rocznym przyroście ok. 3 m. Po 6 latach, bez większych wymagań środowiskowych Oxytree osiąga 16 m wysokości, o szerokiej, parasolowatej koronie. Pień smukły, prosty, po ścięciu tworzy odrosty. Kwiaty zimują w rudobrunatnych, owłosionych pąkach, które rozwijają się w maju. Ich bladofioletowe dzwonkowate kielichy tworzą duże, wiechowate kwiatostany, o długości ok. 40 cm, o wabiącym pszczoły zapachu.
Drzewo tlenowe nie jest gatunkiem ekspansywnym. Uprawia się je jedynie z sadzonek. Roślina cechuje się niezwykle szybkim wzrostem i absorbcją ogromnych ilości dwutlenku węgla, a co za tym idzie – produkuje dużo tlenu. Z badań wynika, że 10-krotnie więcej niż inne popularne drzewa liściaste.
Gdzie można je sadzić?
Drzewo nie jest bardzo wymagające, dobrze radzi sobie na większości gleb, preferuje przepuszczalne i wilgotne, ale nie podmokłe gleby, o kwasowości od 5 do 8,9 pH. Jest odporne na temperatury od -25 do +45 stopni Celsjusza.
Ze względu na efektowne, duże liście i piękne kwiaty, Oxytree jest często nasadzane w ogrodach i przestrzeniach miejskich, gdzie pełnią również funkcję ekologiczną, oczyszczając i nawilżając powietrze oraz zapewniając cień.
Co poza cieniem i tlenem
Jest to roślina energetyczna. Duże przyrosty i wysoka wartość opałowa sprawia, iż gatunek jest odpowiedni do produkcji biomasy.
Ponadto Oxytree daje bezsękowe drewno wysokiej jakości o gładkiej strukturze. Po wysuszeniu praktycznie wodoodporne, możliwe do wykorzystania przy produkcji mebli, palet, łodzi, sklejek czy płyt. W przemyśle drzewnym nazywane jest „aluminiowym drewnem”, gdyż jest o 30 proc. lżejsze od drewna porównywanych drzew liściastych. Własności regeneracyjne i wysokojakościowe drewno sprawiają, iż uprawa Oxytree może chronić lasy rodzime przed nadmierną wycinką, obecnie w Polsce stosowaną na szeroką skalę.
Opr. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze