Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 21:51
Reklama

XVII Biesiada Kulturalna Seniorów w Gorczenicy

XVII Biesiada Kulturalna Seniorów w Gorczenicy

W pierwszą niedzielę jesieni znakomicie zaprezentowały się grupy śpiewacze z trzech wojewodztw, podczas dorocznego przeglądu zespołów wokalnych. Występujący – a było blisko 300 uczestników - zasłużenie zebrali sporo  oklasków.

Gorczenica to niewielka wieś, nawet nie gminna, położona przy trasie Brodnica – Rypin. Znana jest z tego, że tu przebiegała niegdyś granica między zaborem pruskim a Królestwem Kongresowym. Po drugie – patronką miejscowej szkoły jest Anna Jagiellonka, siostra Zygmunta III Wazy, po trzecie wreszcie Gorczenica zachwyca – jak ktoś powiedział – inicjatywami kulturalnymi. Jedną z nich jest właśnie Biesiada Seniorów.

- Nie pierwszy raz jestem w Gorczenicy na tej imprezie – mówi Anna Lewicka, kierująca zespołem „Ani Babki” z Kurzętnika. - Tu jest bardzo ciekawa, niemal rodzinna atmosfera. Wszyscy razem doskonale się bawimy, wspomagamy się w śpiewie jako że zespoły wykonują z reguły utwory powszechnie znane. Też jest miejsce na taniec i drobne słodkości, przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich. Miło nas tu goszczą, dlatego chętnie przyjeżdżamy.

Przegląd rozpoczęli tradycyjnie już „Karbowianie”, w gronie których spotkaliśmy Stanisława Czupryńskiego, jednego z twórców i pomysłodawców Biesiady w Gorczenicy.

Wszyscy podzielają opinię, iż impreza o charakterze przeglądu lepiej wypełnia ideę biesiady, niż konkurs, rywalizacja. Dlatego też każdy zespół wrócił do domu ze statuetką i dyplomem za uczestnictwo, a gościliśmy łącznie 26 ekip twórczych, które do Gorczenicy przyjechały z Kwidzyna, Jabłonowa Pomorskiego, Rypina, Cyganki, Golubia-Dobrzynia, Lubawy, Grudziądza, Włocławka, Zbiczna, Grębocina, Lubicza Górnego, Sierpca i Brodnicy.

Tekst i fot. Bogumił Drogorób

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama