Światło w szkle zaklęte

  • 20.09.2022, 14:53
Światło w szkle zaklęte

Po sąsiedzku - w  Rypińskim  Domu Kultury, odbyło się wyjątkowe wydarzenie, którego bohaterką była Elżbieta Bednarska. Rypińska artystka, autorka licznych unikatowych i barwnych witraży, które zdobią okna kościołów, katedr, instytucji, rezydencji i domów w Polsce i za granicą.

Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, których powitał Paweł Grzybowski Burmistrz Rypina. Gospodarz miasta w kilku słowach przybliżył zarówno życiorys bohaterki spotkania, jak i jej dokonania artystyczne. 

Stworzone przez artystkę witraże - niezwykłe dzieła sztuki, zapierają dech w piersiach i wprawiają w zachwyt. To dzieła, obok których nie da się przejść obojętnie - mówił Paweł Grzybowski, który podkreślał także, że złoty jubileusz Elżbiety Bednarskiej, to wydarzenie wyjątkowe nie tylko dla niej samej, ale również dla wielu mieszkańców Rypina. 

Elżbieta Bednarska do Rypina przybyła wraz z mężem Andrzejem, w roku 1972. Oboje artyści zamieszkali w rodzinnym domu Andrzeja, gdzie początkowo także mieściła się ich pracownia artystyczna. Po kilku próbach znalezienia swojej artystycznej drogi zaczęli specjalizować się w projektowaniu, wykonywaniu i konserwacji witraży. Ich wspólnymi dziełami są witraże w kościołach i innych obiektach sakralnych, a także w różnych instytucjach i w mieszkaniach w wielu zakątkach Polski i nie tylko.

Po ukończeniu studiów do rodziców dołączył ich syn Bartosz, również absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Na szczególne podkreślenie zasługuje dzieło ich życia, którym artyści wsławili Rypin. W tutejszym kościele  pw. Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w parafii św. Stanisława Kostki powstał monumentalny, jeden z największych witraży w Europie. Pierwszy witraż, w centralnej części świątyni  pt. Ostatnia Wieczerza powstał w 1993 roku.

Po śmierci Andrzeja w 2013 roku, pracownię witraży Elżbieta prowadzi już tylko z ich synem Bartoszem. 

50 lat pracy artystycznej - jednym z punktów jubileuszu była projekcja filmu dokumentującego życie i twórczość artystki, wykonanego przez młodego reżysera - Wawrzyńca Turowskiego. Po projekcji filmu nastąpiło uroczyste wręczanie odznaczeń Jubilatce. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, w imieniu Prezydenta RP wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Następnie Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Sosnowski wręczył Elżbiecie Bednarskiej Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rypińska artystka z rąk Burmistrza Miasta Rypin otrzymała statuetkę „Rypińskiego Bosego Antka”, jako wyraz uhonorowania i podziękowania za całokształt twórczości artystycznej.

Podczas jubileuszu głos zabierali zaproszeni na uroczystość goście. Wiele serdecznych słów  do Jubilatki skierował m.in.  Konserwator Diecezjalny Kurii Włocławskiej Ksiądz Kanonik dr Piotr Sierzchała. 

Ponadto w programie złotego jubileuszu były ciekawe i momentami wzruszające wspomnienia, jakimi dzieliła się z publicznością Elżbieta Bednarska podczas rozmowy z Justyną Motylewską, dyrektor Rypińskiego Domu Kultury. Dopełnieniem tej podniosłej uroczystości był występ fortepianowy w wykonaniu Izabeli Jezierskiej oraz taniec Natana Grzybowskiego. Po zakończeniu części oficjalnej z gratulacjami i życzeniami do Jubilatki ruszyli sąsiedzi, znajomi i przyjaciele.

Po zakończeniu części oficjalnej, dalszą część wieczoru artystka spędziła w gronie rodziny i przyjaciół w przydomowym, zadziwiająco pięknym ogrodzie.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal 

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe