Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 05:49
Reklama

Gminny Przegląd Wieńców i Ozdób Dożynkowych 

Gminny Przegląd Wieńców i Ozdób Dożynkowych 

Symbolem urodzaju i dostatku jest chleb dożynkowy, zaś najważniejszym elementem dożynek jest wieniec- uwity w kształcie piramidy lub korony z kłosów zbóż, kwiatów, jagód i owoców.  Dożynki w sposób symboliczny kończą żniwa. 

Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach. Przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz szkołę podstawową z gminy Brodnica wieńce i ozdoby dożynkowe zostały zaprezentowane w świetlicy wiejskiej w Szczuce podczas Gminnego Przeglądu Wieńców i Ozdób Dożynkowych.   
Komisja w składzie: Joanna Bonawenturska- przewodnicząca, Jolanta Tomella i Anna Śliwińska oceniła zgodność przedstawionych treści z charakterem Święta Plonów, walory estetyczne, oryginalność pomysłu, wielkość wieńców i ozdób dożynkowych. 

Po dokonaniu oceny wieńców i ozdób dożynkowych Jury postanowiło przyznać następujące dyplomy i nagrody pieniężne:
W kategorii wieńce dożynkowe:  KGW: Karbowo, Szczuka, Niewierz, Gorczenica, Mszano;
W kategorii ozdoby dożynkowe duże: KGW: Szabda, Cielęta, Dzierżno
W kategorii ozdoby dożynkowe średnie i małe: KGW:  Podgórz, Nowy Dwór, Gortatowo oraz SP Gorczenica
Podczas przeglądu swoje lokalne wyroby z lawendy zaprezentowała pani Danuta Wiśniewska „Lawendowa Polana” z Szabdy.

Organizatorzy: wójt Adam Zalewski oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczuce Joanna Bonawenturska pragną serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Przeglądu, osobom zaangażowanym w organizację oraz KGW w Szczuce za pyszną gościnę. 

Tekst i fot. (gm)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama