Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 03:36
Reklama

Powiatowo - gminne dożynki w Osieku. Święto plonów i żniwiarzy

Powiatowo - gminne dożynki w Osieku. Święto plonów i żniwiarzy

Rolnicy mają co roku swoje piękne Święto Plonów, tzw. dożynki,  podczas którego dziękuje się za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Rolnicy z powiatu brodnickiego  w bieżącym roku świętowali  w Osieku na powiatowo-gminnych dożynkach. 

Rolnikom w ich święcie licznie towarzyszyli parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Starosta Brodnicki, Piotr Boiński i Paweł Chudy wójt Gminy Osiek zaprosili rolników i mieszkańców  powiatu na tegoroczne dożynki  do Osieka.  Oprócz  możliwości poznania  wielu wyróżnionych i nagrodzonych rolników z powiatu brodnickiego  można było podziwiać dzieła pań z kół gospodyń wiejskich, które wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wieńców i Ozdób Dożynkowych, 

Żniwa są ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika, toteż po tym najtrudniejszym okresie robót polowych następuje czas radości i zabawy. W świadomości ludzi tkwi głęboko zakorzenione przekonanie, że plony zawdzięcza się nie tylko własnej pracy, ale i błogosławieństwu Bożemu, które tej pracy towarzyszyło. Dlatego w  obchodach dożynkowych zabawie zawsze towarzyszą obrzędy  o charakterze religijnym jak np. uroczyste msze święte, a także święcenie wieńców dożynkowych i bochnów chleba.

Dorodne bochny chleba staroście brodnickiemu i wójtowi Gminy Osiek wręczyli tegoroczni gospodarze dożynek:  starościna powiatowa Joanna Grochocka, która wraz z mężem w Strzygach, gmina Osiek prowadzi 38 ha gospodarstwo rolne ukierunkowane na hodowlę krów mlecznych i bydła oraz starosta dożynek Piotr Panek z Grążaw w gminie Bartniczka, który z razem z żoną prowadzi 90 ha gospodarstwo hodowli trzody chlewnej. Także starostowie gminnych dożynek przekazali na ręce Piotra Boińskiego i Pawła Chudego bochen chleba - Katarzyna Makowska z Sumina, gmina Osiek, która z mężem prowadzi 80 ha w pełni nowoczesne gospodarstwo hodowli krów mlecznych i bydła oraz Piotr Krzyżanowski z Wrzeszewa w gminie Osiek, który wraz z żoną prowadzi 40 ha nowoczesne gospodarstwo hodowli krów i bydła. Tradycyjnie starostowie podzielili się chlebem z uczestnikami Święta Plonów.

Dożynki to wspaniała forma podziękowania za zbiory. To także podziękowania dla rolników za ich trud i wysiłek włożony w zapewnienie milionom Polaków chleba i innych płodów rolnych. Specjalne wyróżnienia rolnikom z powiatu brodnickiego przyznały władze różnych szczebli  m.in. minister rolnictwa. 

Gości Święta Plonów czekało wiele różnorodnych atrakcji. Między innymi były interesujące prezentacje ponadpodstawowych szkół z powiatu brodnickiego. W stoisku I LO w Brodnicy można było wziąć udział w ciekawym doświadczeniu. Ponadto swoje stoiska mieli też leśnicy, niektóre szkółki drzew i krzewów, a także hodowcy gołębi. 

Wiele atrakcji przeznaczonych było dla dzieci. Dmuchany zamek, trampoliny, przejażdżki bryczką, stoisko z tatuażami itp. Można było także zjeść wojskową grochówkę, napić się dobrej, aromatycznej kawy i posmakować pysznych słodkości.

Wielu przybyłych do Osieka gości czekało na występ specjalnego gościa, Jerzego Kryszaka i zespołu ERATOX oraz na tradycyjne tańce  ludowe. Dobrą zabawę podczas Święta Plonów i tradycyjnego dziękczynienia za tegoroczne zbiory umożliwiła doskonała pogoda,.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama