Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:31
Reklama

Potencjał twórczy

Potencjał twórczy

Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego – to główna idea programu powstającego w Brodnickim Domu Kultury, który ma owocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej. 

Jak to zrobić? 
Skoro już wiemy dla kogo pracujemy, mamy zdiagnozowany program rozwoju kultury, wystarczy – w pierwszej kolejności - uruchomić wyobraźnię. Uznano, że główny nacisk programu położony być musi na nawiązywanie przez domy kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działają. Brodnicki Dom Kultury realizował diagnozę w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Dzięki realizacji zadania udało się zwiększyć partycypację społeczną w tworzeniu kształtu oferty kulturalnej. Przedstawiciele lokalnej społeczności, którzy wzięli udział w badaniu wskazali kierunki, którymi BDK powinien podążać by zaspokajać ich potrzeby kulturalne. Pozwoliło to stworzyć ofertę „szytą na miarę” oczekiwań odbiorców.

- Różnorodność wykorzystanych metod i technik badawczych – mówi Małgorzata Miętkiewicz, dyrektorka BDK -  pozwoliła nam dotrzeć do szerokiej grupy respondentów, będącej przedstawicielami różnych grup społecznych.

Analizując odbiorców oferty pracownicy BDK dostrzegli m.in. brak aktywnego udziału w życiu BDK osób w tzw. wieku produkcyjnym. W związku z tym  za inicjatywę niezwykle ważną i potrzebną uznano zachęcenie do uczestnictwa w życiu BDK  osoby długotrwale bezrobotne, korzystające zw wsparcia ośrodka pomocy społecznej, a także osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym. W tych przypadkach organizatorzy życia kulturalnego powinni liczyć na wsparcie takich instytucji jak MOPS, mający ułatwiony dostęp do ludzi, potencjalnych odbiorców kultury. BDK zamierza podjąć współpracę z oddaloną od miasta świetlicą środowiskową „Na Kałasce”, zlokalizowaną w sąsiedztwie bloków socjalnych.

Oferta kulturalna BDK musi być także dopasowana do grupy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zadanie konieczne, choć niezwykle trudne. Bardzo często do BDK przyprowadzane są, przez swoich opiekunów, na zajęcia dzieci. Dla nich już sam pobyt jest atrakcją, o programie działań kulturalnych nie wspominając. A co zrobić z przyprowadzającymi – gospodyniami domowymi, babciami, dziadkami, opiekunkami? Dla nich też trzeba znaleźć specjalną ofertę kulturalną, a nie tylko krzesło, fotel, ławeczka i szatnia. Tu powinny się rodzić kolejne pomysły, bliskie inicjatywom klubów seniora.

Gdzie i z kim?
BDK dysponuje wyposażonym obiektem o powierzchni 1647 m kw., położonym w centrum miasta (duży, bezpłatny parking). Sala widowiskowa pomieści 300 osób. Do tego dwie sale wystawowo – konferencyjne, pracownie: taneczna, muzyczna, wokalna, plastyczna, hol wykorzystywany do imprez kameralnych. Korzystać może z obiektów miejskich: Pałacu Anny Wazówny, Hali OSiR – szczególnie przy organizacji dużych koncertów. Na letnie koncerty plenerowe oddany jest teren na Przedzamczu. W planie wykorzystanie Osiedlowego Domu Kultury na tzw. blokowisku, przy współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową oraz świetlicy środowiskowej „Na Kałasce”.
Kadra to ludzie ze sporym doświadczenie, osiągnięciami twórczymi, sukcesami, nagrodami: Maciej Zajda, magister, absolwent UMK w Toruniu, choreograf, tancerz, animator kultury, organizator przeglądów tanecznych,  mistrz Polski w stylu loking, Magdalena Dobrosielska, magister sztuki, absolwentka UW-M w Olsztynie o specjalności edukacja artystyczna, Marcin Szymielewicz, magister sztuki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydział grafiki warsztatowej –  nagrody - krajowe i międzynarodowe na wystawach malarskich,  Aneta Giemza – Bartnicka, absolwentka Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, studiowała na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Joanna Nahring – Roszkowska – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, wydział wokalno – aktorski, studia zagraniczne w Stuttgarcie, Hannowerze i Florencji, Piotr Mrozowski – oświetleniowiec, Bartosz Lewandowski - koordynator młodzieżowych zespołów muzycznych, akustyk,  Mateusz Gutfeld – prowadzi zajęcie cyrkowe, warsztaty, Katarzyna Watkowska – organizatorka pokazów filmowych m.in. w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. A wszystkim dowodzi Małgorzata Miętkiewicz, jako dyrektor BDK, absolwentka UMK, 25 lat pracy w instytucjach kultury oraz Krystyna Gajkowska – mgr ekonomii, doświadczona księgowa, znakomicie radząca sobie m.in. w rozliczaniu projektów grantowych. Siła sprawcza potencjał twórczy, godny miasta Brodnicy!
                                                        *
Program Domy Kultury + Inicjatywy Lokalne Edycja 2022 realizowany jest ze środków finansowych z Narodowego Centrum Kultury.
Nabór wniosków dotyczących udziału w tej inicjatywie przyjmowany jest przez Brodnicki Dom Kultury do 4 czerwca br. Wyniki najlepszych propozycji poznamy 15 czerwca, przed Bożym Ciałem.

Bogumił Drogorób

Fot. Archiwum BDK



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama