Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:26
Reklama

Konwersja cyfrowa domów kultury

Konwersja cyfrowa domów kultury

Jednym z interesujących projektów, którym zajmuje się  Brodnicki Dom Kultury jest idea zapewnienia ciągłości dostępu do oferty kulturalnej świadczonej przez tę placówkę mieszkańcom Brodnicy i powiatu brodnickiego. 

Dzięki doposażeniu w niezbędny sprzęt oraz poprzez szkolenie kadr uruchomione zostaną nowe formy działalności kulturalnej. Najogólnie rzecz ujmując zadanie polega na stworzeniu profesjonalnego studia telewizyjnego, w którym będą  tworzone treści o charakterze kulturalno-animacyjnym, wyświetlane następnie w paśmie kulturalnym, w lokalnej telewizji i internecie. Film to zarówno fabuła, ale i dokument. Jakie są przesłanki by o tym właśnie mówić?

- Dzięki wprowadzeniu stałego programu kulturalnego  nadawanego w telewizji lokalnej dotrzemy z naszą ofertą do szerokiego grona odbiorców – wyjaśnia Małgorzata Miętkiewicz, dyrektorka Brodnickiego Domu Kultury – także w czasie przymusowej izolacji w domach, również do osób niekorzystających z internetu. Tworzone treści opatrzone będą napisami dla osób słabo słyszących co przyczyni się do włączenia osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne miasta i powiatu. Dodatkowo, będziemy utrwalać dla przyszłych pokoleń ciekawe wydarzenia w naszym regionie, tworząc kronikę kulturalną Brodnicy. Kultura w naszym kraju ma charakter policentryczny, są ośrodki dominujące, ale jakże ważne są także placówki w małych miastach, ośrodkach wiejskich, wcielejące w życie ciekawe projekty. Ciekawa jest też skala różnorodności. Na to również zwracamy uwagę.

Okolicznością wyjątkową, wręcz nieoczekiwaną, by sprawdzić funkcjonowanie projektów animacji kultury i edukacji kulturalnej była pandemia Covid-19 stwarzające trudne do opisania przeszkody. Tak samo trudne były decyzje, jednak konieczne. Wiązały się koniecznością utrzymania wcześniejszych relacji z odbiorcami kultury, mając świadomość istniejących ograniczeń. O ile przed ogłoszeniem lockdownu prowadzono zajęcia w 20 pracowniach, sekcjach i klubach, gdy organizowano ponad 150 wydarzeń kulturalnych - gdzie BDK był organizatorem bądź współorganizatorem -  w ciągu roku nadszedł moment zawieszenia, odwołania wielu imprez, nie tylko o charakterze lokalnym czy regionalnym, ale także ogólnopolskim. Takie wydarzenia jak Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego i Nowoczesnego, koncert „Zielono mi..” z okazji Dnia św. Patryka, Ogólnopolski Festiwal Brodnicka Uczta Teatralna BUT, „Brodnickie Katarzynki” i wiele innych musiało zejść z afisza. Nie można było prowadzić pracowni ceramicznej, organizować warsztatów garncarskich... Lista jest, niestety, długa. Nie oznaczało to jednak, że pora się rozstać, bo czas niepewny. Przeciwnie, w miarę możliwości przenoszono działania z zakresu animacji i edukacji kulturalnej do sieci. Stworzono nowe schematy postępowania przyjmując rygorystyczną procedurę wynikającą z obecności Covid-19, z reżimu sanitarnego. 

Propozycja aktywności w formule online niejako wymuszała kreowanie i realizację rozmaitych pomysłów. Krok za krokiem podnoszono poprzeczkę, w miarę możliwości – już tylko natury technicznej. W formule online potrafiono zorganizować m.in. projekt malarski „Obraz moje piękno –i nne znaczy wyjątkowe. Dla uczestników było to niezwyke przeżycie zarówno artystyczne, jak i emocjonalne, które magister sztuki musiał przeprowadzić online, Ogólnopolski Festiwal Anglojęzyczny, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy, Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, a nawet Bożonarodzeniowy Jarmark!!! Co więcej, pasjonaci uczestnictwa w projektach kulturalnych odnosili sukcesy – I miejsce w XX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Poświeconej Fryderykowi Chopinowi, III miejsce w Lokingowym Pucharze Polski, II oraz III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Ulicznego „Day of Street”czy kwalifikacja do finału Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rozrywkowej FIRALEJA GWIAZD.

Powiedzmy jednak sobie szczerze: realizacja działań online bywa utrudniona przede wszystkim ze względu na brak odpowiedniego zaplecza technicznego m.in. studia telewizyjnego, oprogramowania do montażu filmów i osprzętu, co obniża jakość prezentowanych treści. Części zadań, które wymyślono jako panaceum na przymusową izolację, nie można było zrealizować ze względu na brak odpowiedniego sprzętu – mamy tu na myśli nie tylko kamery. Na tej liście można umieścić kilkadziesiąt pozycji – od panelu sterowania, przez tablety, monitory poglądowe, mikrofony, pakiety oprogramowania. Po prostu – kultura potrzebuje techniki!

Technika z kolei, to nie tylko sprzęt ale także ludzie. W celu poprawy jakości animacji i edukacji kulturalnej na terenie miasta i powiatu instruktorzy oraz pracownicy BDK muszą się szkolić. W wielu specjalistycznych kierunkach: projektowaniu oferty programowej online, umiejętności obsługi zakupionego sprzętu i wykorzystania oprogramowania, tworzeniu audiodeskrypcji, realizacji dźwięku, montażu materiałów audiowizualnych, realizacji wizji, opanowania dziedzin koniecznych dla prawidłowego i efektywnego wykorzystania  sprzętu do tworzenia materiałów do działalności online.

- Jestem przekonana, że kadra Brodnickiego Domu Kultury będzie w stanie tworzyć  atrakcyjne treści cyfrowe do prowadzenia działalności kulturalnej online i w TV – mówi dyrektorka Małgorzata Miętkiewicz.  - Wiedzę instruktorzy przekazywać będą  uczestnikom nowej sekcji filmowej. Zakupiony sprzęt i software udostępniany będzie aspirującym blogerom i vlogerom, chcącym rozwijać swój warsztat. Innymi słowy, zgodnie z naszą wizją BDK ma być rozpoznawalnym, nowoczesnym, otwartym na potrzeby lokalnej społeczności miejscem, z kompetentną i zaangażowaną kadrą, ukazującą innowacyjne kierunki działań, umożliwiających realizację wielu inicjatyw kulturalnych.

Bogumił Drogorób
Fot. Nadesłane


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama