Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 16:33
Reklama

Barszcz z uszkami

Barszcz z uszkami

To obok zupy grzybowej - prawdziwy świąteczny klasyk. Wielu osobom trudno wyobrazić sobie bez niego Wigilię. To tak, jakby nie było karpia czy pierogów z kapustą i grzybami. 
Składniki:
- 7 małych buraków
- 2,5 litra bulionu warzywnego
- garść suszonych prawdziwków
- 2 ząbki czosnku
- suszone zioła: 2 liście laurowe, 2 łyżki majeranku, 6 ziaren czarnego pieprzu, 4
- ziarenka ziela angielskiego
- jedna cytryna, lub kwas od kiszonych ogórków
- sól oraz zmielony pieprz
Sposób przygotowania:
Wypłukane (niekoniecznie) grzyby przełożyć do rondelka. Zalać  2 szklankami zimnej wody i  zostawić najlepiej na noc do zmiękczenia. Na drugi dzień gotujemy grzyby w wodzie, w której się moczyły przez około 15 minut, aż staną się miękkie. Obieramy umyte wcześniej buraki i wrzucamy je do gorącego bulionu warzywnego. Do bulionu dodajemy majeranek, pieprz oraz ziele angielskie. Doprawiamy solą i zagotowujemy.
W momencie, gdy bulion się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem przez około 40-60 minut aż buraki staną się miękkie. Po tym czasie zdejmujemy barszcz z ognia. Warto zostawić w nim buraki na kilka godzin. Dzięki temu nabierze on bardziej intensywnego koloru. Następnie wyjmujemy buraki z barszczu i wlewamy do niego wywar z grzybów. Dodajemy sok z cytryny, lub z ogórków i doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku. Kilka ugotowanych prawdziwków kroimy w paseczki i możemy dodać, ale niekoniecznie  do barszczu. Pozostałe grzyby wykorzystamy do przygotowania uszek
Grzybowe uszka do barszczu

Składniki: 
Nadzienie:
- 15 dag suszonych grzybów
- oliwa do smażenia
- 2 cebule
- sól
- pieprz
Ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej (typ 480)
- około 50 ml ciepłej wody

Sposób przygotowania:
Grzyby zalewamy wodą i odstawiamy, aby zmiękły.
Zagniatamy luźne ciasto z mąki dolewając wodę według potrzeby - powinno wystarczyć jakieś 50 -70 ml. Zawijamy w ściereczkę, aby nie wysychało i odstawimy na kilkanaście minut, żeby odpoczęło. 
Grzyby gotujemy do miękkości, studzimy i drobno kroimy. Cebulę siekamy i smażymy na odrobinie masła dodajemy grzyby, solimy i pieprzymy. Smażymy nadzienie, aż będzie spójne, lepkie.
Ciasto rozwałkowujemy bardzo cienko i kroimy w kwadraty o boku 4 cm. Na każdym kładziemy odrobinę nadzienia, składamy na pół, tworząc trójkąt, ściskamy brzegi. Następnie sklejamy przeciwległe rogi trójkątów. Tak przygotowane uszka możemy ułożyć na tacy i zamrozić.
Przed podaniem uszka wrzucamy do gotującej się osolonej wody. Gotujemy na średnim ogniu. Po około 3 minutach, od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię, odcedzamy. Dodajemy do barszczu.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama