Smakowita promocja szkoły. To musiało się udać

  • 29.11.2021, 14:05
Smakowita promocja szkoły. To musiało się udać

W drugiej połowie listopada w Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Brodnicy zorganizowano spektakularną promocję szkoły i święto marcińskich tradycji.

Przy osobistym zaangażowaniu dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego  w Brodnicy, Jacka Gniadkowskiego, wspieranego przez panią wicedyrektorkę Lidię Czerwińską no i oczywiście z udziałem uczniów  TŻiUG pod czujnym okiem nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych Beaty Jaczewskiej i Joanny Laskowskiej przygotowano uroczystość poświęconą tradycjom kulinarnym związanym ze świętym Marcinem.

Spotkanie  zainaugurował dyrektor Jacek Gniadkowski, który powitał zaproszonych gości: m.in.  przedstawicieli samorządu powiatowego z Piotrem Boińskim, starostą i Romanem Pytlasińskim, przewodniczącym Rady Powiatu, na czele, dziennikarzy, dyrekcję szkoły, obecnych nauczycieli i uczniów. Po wystąpieniu dyrektora CKZiU  pałeczkę przejęli uczniowie Zuzanna Kucińska i Daniel Szczawiński, którzy opowiedzieli o tradycji obchodów związanych z imieninami Św. Marcina. Pośród wielu obyczajów kultywowanych w różnych częściach Polski w naszym regionie najlepiej przyjęły się te kulinarne - słodkie pyszności rodem z Wielkopolski i gęsina, od lat propagowana przez marszałka województwa Piotra Całbeckiego.  Dlatego w  kujawsko-pomorskiem podczas rodzinnych spotkań z okazji Święta Niepodległości i św. Marcina na stołach zaczyna królować gęsina.

Podczas prelekcji
młodzież przedstawiła fotografie i opis popularnych w Polsce gatunków gęsi hodowlanych. Natomiast część prezentacji, na którą głównie, mówiąc bez owijania w bawełnę, czekali uczestnicy, zostawiono na koniec wystąpienia. Menu!!! Uczniowie pokrótce opisali poszczególne dania, wśród których oczywiście dominowały te,  przygotowane z gęsiny. Na samą myśl o czekających doznaniach smakowych, co niektórym z gości pociekła przysłowiowa ślinka.  

Prawdziwa uczta
Na wstępie zaserwowano pyszny rosół z kluseczkami. W dalszej kolejności na półmiskach pojawiły się gęsie udka z pieczonymi jabłkami z różnymi dodatkami m.in. z sosem śliwkowym i ze smażoną żurawiną, no i pyszna modra kapusta na ciepło, która z pewnością ucieszyła smakoszy.  Nie mogło także zabraknąć gęsiego pipka i  pieczonej piersi z gęsi. Dużym powodzeniem cieszyły się też pierogi z  gęsim farszem.  Do wyboru były różne dodatki do dań mięsnych sosy na ciepło i pieczone ziemniaki oraz  kasza. 

Biesiadowanie, tradycyjnie  zakończyły słodkości. Pyszny sernik z dynią, zachwalany, całkiem zasłużenie,  przez panią dyrektor Lidię Czerwińską  i oczywiście rogale marcińskie nadziewane masą z białego maku. 

Goście nie szczędzili pochwał 
pod adresem uczniów i nauczycieli, za przygotowanie wspaniałej biesiady. Wszystkie potrawy przygotowywali uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod czujnym okiem nauczycielek przedmiotów zawodowych Beaty Jaczewskiej i Joanny Laskowskiej. 

- To musiało się udać - na zakończenie biesiady powiedziała pani Joanna Laskowska, gdyż - w szkole mamy bardzo wielu utalentowanych uczniów.

Praca i talent poparty rzetelną wiedzą przekazaną przez nauczycieli musiał przekuć się w sukces.

Tekst i Fot. Wiesława Kusztal

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe