Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:04
Reklama

Narodowe Święto Niepodległości i gęsina na talerzu

Narodowe Święto Niepodległości i gęsina na talerzu

Autor: fot. Pixabay

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Urząd Marszałkowski w Toruniu rozpoczyna kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

- Z satysfakcją możemy mówić o naszym sukcesie, jakim jest ożywienie w Kujawsko-Pomorskiem zwyczaju wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości, którego nieodłącznym elementem są domowe spotkania przy stole i serwowana podczas nich gęsina. Niech listopadowe biesiadowanie upłynie Państwu w ciepłej i radosnej atmosferze. Bądźmy razem i z dumą świętujmy rocznicę odzyskania niepodległości, w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przy kujawsko-pomorskiej gęsinie – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo Sił Zbrojnych. Również tego samego dnia Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową. To radosne wspominanie wydarzeń z 1918 roku, kiedy doszło do wyzwolenia się z rąk zaborców doszło po 123 latach niewoli.

W tym roku świętujemy 103. rocznicę odzyskania niepodległości z uroczystymi obchodami w całym regionie.  Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-Pomorska gęsina na św. Marcina”. Finałowy Festiwal Gęsiny odbędzie się w weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (6-7 listopada) na placu przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Pokazy i degustacje prowadzone przez znanych kucharzy, celebrytów takich jak prezenter i kucharz Karol Okrasa, aktorka Katarzyna Bujakiewicz, prezenter pogody Jarosław Kret. W akcji zaprezentują się również uczestnicy programu MasterChef Junior: Kazik Józefowicz i Jagoda Łaganowska.

Na mieszkańców regionu oraz smakoszy gęsiny z całej Polski czekają konkursy, warsztaty i akcje specjalne poprzedzające finał na Jordankach. Jest to już tradycja, która dodatkowo ma uświetnić obchody rocznicy niepodległości.

Jak co roku marszałek Piotr Całbecki przekazał mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku było ich 2021. Można je było wygrać w konkursach przeprowadzanych przez lokalne media. 

Już w poniedziałek rusza konkurs plastyczny, wkrótce ogłoszony będzie także konkurs na najlepszą relację.

Najlepsi producenci gęsiny mogą zawalczyć o Złoty Półgęsek. Jest to nagroda przyznawana za najbardziej wyjątkowy produkt gęsinowy. To zapoczątkowane w 2012 roku prestiżowe wyróżnienie jest rozpoznawalne wśród hodowców i producentów gęsiny.

Lokale gastronomiczne z całej Polski mogą zgłaszać się do akcji ,,Czas na gęsinę”. Jest ona skierowana do restauratorów, którzy wprowadzą do swojego menu gęsinę, na co najmniej miesiąc.

Dla tych, którzy będą woleli pozostać w domach, zorganizowany będzie Wirtualny Ryneczek. W ofercie znajdą się produkty wystawców biorących udział w Festiwalu Gęsiny. 
Więcej szczegółów na temat akcji specjalnych pojawi się wkrótce na  stronie www.kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.czasnagesine.pl.

 

(bd)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama