Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:45
Reklama

Czyste powietrze

Czyste powietrze

Walka o poprawę stanu środowiska w ostatnich latach nabiera pierwszorzędnego znaczenia i staje się jednym z najważniejszych priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw i samorządów. 

Naukowcy i ekolodzy od dawna biją na alarm przewidując dla Ziemi najgorsze scenariusze, które zrealizują się, gdy m.in. niezwłocznie nie zatrzymamy wciąż rosnącego ocieplania klimatu, gdy nie zaprzestaniemy masowej wycinki ogromnych połaci drzew i gdy nie zatrzymamy produkcji nieorganicznych śmieci. Te niekorzystne dla naszego istnienia czynniki bezpośrednio zagrażają środowisku, ludziom, także zwierzętom i rybom. Świat nie ma już czasu na zastanawianie się, czy warto? Teraz to już jest ostatni dzwonek, żeby walczyć o lepszą jakość środowiska, w którym żyjemy. Musimy działać natychmiast, aby nadrobić stracony czas.

Wiedza sobie, a życie sobie
W Polsce od 40 lat mówimy o ochronie środowiska. Pierwsze prace badawcze poświęcone społecznym problemom jego ochrony, świadomości ekologicznej i postawom wobec środowiska przeprowadzono na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wykonano wówczas pierwsze badania wiedzy z zakresu, poglądów i wyobrażeń ludzi o roli środowiska w życiu człowieka, stopniu wyeksploatowania, zagrożenia i ochrony. Co do tego, że pogłębiający się kryzys klimatyczny wymaga spójnej i przemyślanej polityki ekologicznej nie ma wątpliwości. W Europie są kraje, które od wielu lat realizują bezpieczne dla środowiska założenia. W czołówce jest Dania, gdzie już w latach 70-tych XX w. stawiano na ekologiczne rozwiązania, inwestując m.in. w technologie pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych.

Polska należy do niechlubnej czołówki w Unii
Bardzo zła jakość powietrza, jakim oddychają mieszkańcy wielu regionów Polski to ogromne zaniedbanie rozwojowe kraju. Na przestrzeni ostatniej dekady przy wykorzystaniu funduszy unijnych poczyniono widoczne postępy w zakresie gospodarki wodnościekowej, także regulacjami objęto gospodarkę odpadami. Niestety w ochronie powietrza brakowało adekwatnych działań nastawionych na rozwiązywanie problemu. Pojawiło się światełko w tunelu na poprawę tego stanu, gdyż Unijna polityka w sprawie jakości powietrza dość rygorystycznie wskazuje kierunek i tempo dalszych prac służących walce z jego zanieczyszczeniem. Podjęte działania mają przyczynić się do znacznej poprawy jakości powietrza, co z kolei ma zmniejszyć negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i środowisko. W Polsce powstaje szereg programów, które pomagają w realizacji tych zadań.

Brodnica walczy o czyste powietrze    
Zanieczyszczone powietrze daje się we znaki szczególnie w sezonie grzewczym. Jego zły stan zwielokrotnia położenie miasta w niecce, co powoduje, że jesienią i zimą często nie ma czym oddychać. Jest szansa na poprawę w tym zakresie. Już od miesiąca w Urzędzie Miejskim w Brodnicy przy ul. Kamionka 23 (pokój 107) działa Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu CZYSTE POWIETRZE.

- Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych - mówi Sławomir Wetzel, kierownik Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi. 

- Pomocne w osiągnięciu tego celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów. Program Czyste Powietrze zakłada dwa poziomy dofinansowania: podstawowy z możliwością uzyskania dotacji do 30.000 zł. i podwyższony - do 37.000 zł dla przedsięwzięć realizowanych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych lub w wydzielonym w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnym z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Do dotowanych przedsięwzięć można zaliczyć m.in.: wymianę pieca na inne źródło ciepła spełniające wymogi programu, termomodernizację zewnętrzną i wewnętrzną budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji co i cwu,  montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.

W punkcie w każdy wtorek i czwartek w godz. od 8.00 do 15.00 mieszkańcy Brodnicy mogą uzyskać szczegółowe informacje o programie, a także wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu „CZYSTE POWIETRZE” do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Wizytę osobistą w punkcie konsultacyjno-informacyjnym trzeba poprzedzić wcześniejszym telefonicznym ustaleniem terminu pod nr tel. 56 49 303 06. W przypadku pytań można także kontaktować się: drogą mailową: [email protected]  Dla dociekliwych godnym polecenia są informacje o programie na stronie Urzędu Miejskiego (brodnica.pl) w zakładce CZYSTE POWIETRZE.

Dotacja skuteczną pomocą przy koniecznej wymianie pieca
W tym kontekście warto pamiętać o dwóch datach progowych wytyczonych uchwałą Sejmiku naszego województwa, mianowicie od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można używać pieców pozaklasowych, a od 1 stycznia 2028 roku dopuszczone do użytku będą tylko piece klasy 5 bądź wyższej.

- Doradztwo w punkcie konsultacyjno-informacyjnym oraz wypełnienie wniosków jest bezpłatne - na zakończenie rozmowy dodał Sławomir Wetzel.
Jest lato, to dobra pora, aby z korzyścią dla środowiska i zdrowia własnego i sąsiadów, korzystając z pomocy finansowej Programu Czyste Powietrze zamienić tzw. kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła. 

 

Tekst i fot. Wiesława Kusztal


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama