Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:41
Reklama

Dwie wystawy. Dni chwały

Dwie wystawy. Dni chwały

W Bramie Chełmińskiej w Brodnicy otwarto wystawę przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne.

Precyzyjnie by można określić, iż wystawę otwarto w cieniu Bramy Chełmińskiej, tam bowiem miłośnicy sztuki i historii mogli schronić się przed słońcem, wysoką temperaturą, zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych. Frekwencja i zainteresowanie potwierdzają jedynie, że bardzo zatęskniliśmy za spotkaniami z muzeum, za spotkaniami ze sztuką, z artystami.

Nowe wystawy są swego rodzaju kontynuacją projektu ekspozycyjnego Muzeum w Brodnicy. „W190 rocznicę zakończenia Powstania Listopadowego w Brodnicy” nawiązuje do ostatnich dni Powstania Listopadowego” i internowania wojsk powstańczych do Prus, a miało to miejsce w październiku 1831 r. Eksponaty z tej wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum w Brodnicy i Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej.

Z kolei „Oto dni krwi i chwały. Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego” prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w I poł. XIX w. Wystawa opowiada także historię walk, w trakcie bitwy o Warszawę 6 września 1831 r. wojsk polskich i rosyjskich na Reducie Ordona.

Wystawy zorganizowano dzięki inicjatywie Jarosława Radacza, burmistrza miasta, Wojciecha Brzezińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Mariana Marciniaka, dyrektora Muzeum w Brodnicy.

Tekst i fot. (bd)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama