Dwie wystawy. Dni chwały

  • 25.06.2021, 17:54
Dwie wystawy. Dni chwały

W Bramie Chełmińskiej w Brodnicy otwarto wystawę przygotowaną przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne.

Precyzyjnie by można określić, iż wystawę otwarto w cieniu Bramy Chełmińskiej, tam bowiem miłośnicy sztuki i historii mogli schronić się przed słońcem, wysoką temperaturą, zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych. Frekwencja i zainteresowanie potwierdzają jedynie, że bardzo zatęskniliśmy za spotkaniami z muzeum, za spotkaniami ze sztuką, z artystami.

Nowe wystawy są swego rodzaju kontynuacją projektu ekspozycyjnego Muzeum w Brodnicy. „W190 rocznicę zakończenia Powstania Listopadowego w Brodnicy” nawiązuje do ostatnich dni Powstania Listopadowego” i internowania wojsk powstańczych do Prus, a miało to miejsce w październiku 1831 r. Eksponaty z tej wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum w Brodnicy i Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej.

Z kolei „Oto dni krwi i chwały. Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego” prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w I poł. XIX w. Wystawa opowiada także historię walk, w trakcie bitwy o Warszawę 6 września 1831 r. wojsk polskich i rosyjskich na Reducie Ordona.

Wystawy zorganizowano dzięki inicjatywie Jarosława Radacza, burmistrza miasta, Wojciecha Brzezińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Mariana Marciniaka, dyrektora Muzeum w Brodnicy.

Tekst i fot. (bd)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe