Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:33
Reklama

Oni tworzyli historię. Słownik dziennikarzy

Oni tworzyli historię. Słownik dziennikarzy

Autor: fot. Pixabay

Historia dziennikarstwa w naszym regionie sięga początków XIX w. Tworzyli ją i tworzą ludzie pióra, a więc prasy, a także radia i telewizji, od niedawna internetu. Jaka jest historia dziennikarstwa na Kujawach i Pomorzu?

Okazuje się, że sięga czasów, kiedy państwo polskie już nie istniało. Część regionu należała wtedy do zaboru rosyjskiego, a część, w tym m.in. Pomorze – znajdowała się w zaborze pruskim. Mieszkający na tych ziemiach Polacy uznali, że zdecydowanie trzeba zadbać o to, aby ich rodzimy język nie został zepchnięty na margines. Taką szansę widzieli m.in. w prasie, w rozwoju czytelnictwa.

Sięgająca odległych czasów powstała wyjątkowa publikacja, dzieło dziennikarzy głównie związanych niegdyś z „Gazetą Pomorską”, największym – niestety, niegdyś – dziennikiem regionalnym w całym kraju. Zespół redakcyjny stworzyli Bolesław Aszklar, Ryszard Buczek, Gizela Chmielewska, Zbigniew Kołpacki, Grzegorz Młokosiewicz, natomiast autorami biogramów, poza zespołem redakcyjnym, są Krystyna Bacciarelli, Jerzy Długosz, Zefiryn Jędrzyński, Jerzy Kiss-Orski. Niektórzy z nich nie dożyli dnia wydania Słownika.

Udokumentowania dorobku ludzi naszego środowiska podjął się Zespół Starszych Dziennikarzy pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Bydgoszczy.

- Udało nam się zgromadzić 1057 biogramów – mówi Ryszard Buczek. - Mamy świadomość, że w Słowniku brakuje nazwisk wielu dziennikarzy o znaczącym dorobku, a w wielu notach brak istotnych danych. Niestety, do informacji o wielu dziennikarzach przedwojennych, ale i z lat późniejszych, nie udało nam się dotrzeć. Ich listę zamieszczamy na końcu Słownika. Są też na tej liście dziennikarze, którzy nie odpowiedzieli na nasze prośby o informacje o ich dorobku. Z podobnego powodu o niektórych zamieszczamy szczątkowe informacje.

Na początku był Jan Ignacy Bocheński, powołany w 1808 roku na redaktora pierwszego polskiego bydgoskiego czasopisma. Od niego zaczyna się historia naszego, kujawsko-pomorskiego dziennikarstwa. Przeczytamy o tym w „Słowniku dziennikarzy i publicystów Pomorza i Kujaw (1808 – 2021)”.

 

Bogumił Drogorób


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama