Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 02:46
Reklama

Powrót do muzeum. Turyści na szlaku

Powrót do muzeum. Turyści na szlaku

W miniony weekend postanowiliśmy przejść się znanym, brodnickim szlakiem historii – opisanej i pokazanej w muzeum. Otwarcie muzealnych placówek turyści przyjęli z wielkim zadowoleniem.

Pod wieżą zamku krzyżackiego
spotykamy starsze małżeństwo z Gniezna, ojca z dziewięcioletnią córeczką z Trójmiasta, młodych ludzi z Torunia. Bilet, a raczej karnet wstępu w przystępnej cenie – 10 zł. normalny, 5 zł. ulgowy. Upoważnia do wędrówki z wieżę, gdzie punkt widokowy zlokalizowano na wysokości 54 m. Wyżej pchać się nie można – tylko obsługa techniczna. Fotki z tej wysokości, ale zza szyb. 
W podziemia zamkowe
wchodzimy po zejściu z wieży. Idą tam od razu przybysze z Gniezna, nie mają siły wspinać się po schodach, niekiedy pionowych,  młodzi dołączają do zamkowych piwnic mając pierwszy etap za sobą. Zbiory i eksponaty, swoista dokumentacja historii miasta i regionu. Nawet dla mieszkańców Brodnicy historia ich miasta to wiedza jeszcze nie do końca zapoznana. Jest więc okazja, żeby wujek dowiedział się czegoś nowego, a ciotka przypomniała sobie o Świeciu, Michałowie, Bachotku, archeologicznych odkryciach, biżuterii, broni, narzędzi. Chwilowy odpoczynek w barze z gorącą czekoladą, brodnickim piwem, piwem pszennym, rzadkimi odmianami tego trunku. 
Do spichlerza drogą prostą
z ul. Zamkowej, łagodnie w ul. św. Jakuba. Spichlerz zachęca do odwiedzin wystaw stałych. Najmłodsi z przejęciem przyglądają się na parterze odtworzonym miejscom zamieszkania ludzi czasów neolitu, pytają czy można wślizgnąć się do namiotu. Na piętrze imponuje wystawa zwierząt, ptaków związanych z Pojezierzem Brodnickim. O szczegółach dowiedzieć się trzeba samemu.
W Bramie Chełmińskiej
kolejnym etapie zwiedzania, dwie wystawy – fotografie ze zbiorów brodnicki zbieraczy pocztówek, dokumentujące powstanie osiedla Gdynia, przywołanie kontekstu nazwy tego osiedla, a także najnowsza ekspozycja, obrazująca wędrowniczą pasję Wojciecha Kupczyka, brodnickiego nauczyciela geografii i wychowania fizycznego, kibica sportowego. Wojciech Kupczyk pokazuje swoje igrzyska, olimpiady, które odbywały się z jego udziałem, z jego obecnością na trybunach, wśród kibiców z całego świata, wśród bohaterów igrzyska. Na tej wystawie jest barwnie a eksponaty, sportowe pamiątki, brodnickie akcenty na międzynarodowych imprezach ilustrują pasję kibica z Brodnicy -  to trzeba koniecznie zobaczyć. 

Tekst i fot. Bogumił Drogorób


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama