Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 21:04
Reklama

Bardziej wrażliwi na sprawy ekologii

Bardziej wrażliwi na sprawy ekologii

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2020/2021 podczas nauczania stacjonarnego i zdalnego uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej uczestniczyli w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Eko-Ludek”. Celem projektu było rozwijanie u dzieci wrażliwości na piękno przyrody i ochronę środowiska.

- Uczestnicy projektu poznawali m.in. znaczenie czystego powietrza dla zdrowia roślin, zwierząt i ludzi, kształtowali poczucia odpowiedzialności za wszelkie zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek, zapoznawali się z podstawowymi pojęciami i zasadami ochrony roślin i zwierząt, rozwijali umiejętności wyboru zdrowej żywności – wymienia Małgorzata Wróblewska, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy.

W projekcie, który kontynuowany jest w drugim semestrze, chodzi również o nauczenie dzieci utrzymania ładu i porządku w swoim najbliższym środowisku, kształtowanie postawy oszczędzania bogactw ziemi, rozwijanie zainteresowań dzieci na temat ruchu ekologicznego na świecie, zapoznanie z podstawowymi zasadami ochrony przyrody miejskiej, m.in. skwerów, parków, drzew, ptaków i owadów, a także stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku.

W działaniach w pierwszym semestrze uczestniczyło 16 uczniów klas I-III L, I-III i IV, VI, VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej. Pod okiem nauczycielek: Iwony Roszak (koordynatorki projektu), Jolanty Król i Doroty Jamroży realizowali oni założone cele poprzez wykonywanie różnych zadań o tematyce ekologicznej.

- Raz w miesiącu uczestnicy wykonywali zaplanowane zadania - informuje Małgorzata Wróblewska. - Trzy z nich zostały wykonane w szkole, a dwa zdalnie w domu z pomocą rodziców. We wrześniu opracowali i wykonali Kodeks Młodego Ekologa, w październiku opracowali i wykonali książkę o polskich parkach narodowych. Natomiast w listopadzie uczniowie przygotowali z pomocą rodziców zdrowe śniadanie. Grudniowe zadanie polegało na wykonaniu z pomocą rodziców ozdób świątecznych z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. W styczniu uczniowie mieli za zadanie przeprowadzenie doświadczenia „Co pływa, a co tonie”.

Efektem działań prowadzonych w ramach projektu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat sposobów ochrony środowiska, nabycie umiejętności dbania o środowisko naturalne i wzajemnej współpracy w realizacji wspólnych zadań. Prace wykonane podczas trwania projektu prezentowane są m.in. na oficjalnym Facebooku projektu oraz w szkole przy Kochanowskiego.

- W kolejnych miesiącach projekt będzie kontynuowany zgodnie z harmonogramem - dodaje Małgorzata Wróblewska.

Zakończenie projektu wraz z wręczeniem certyfikatów za uczestnictwo przewidziane jest na czerwiec 2021 roku.

Opr. (v)
Fot. nadesłane


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama