Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:13
Reklama

PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Zwiastuny wiosny

PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Zwiastuny wiosny

Nareszcie mamy wiosnę. Chyba każdy miłośnik ogrodów czekał na nią z niecierpliwością. Zanim przyszła, w ogrodach pojawiły się rośliny, które zapowiadały jej nadejście. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Najbardziej znanym zwiastunem wiosny jest śnieżyczka przebiśnieg. Należy do rodziny amarylkowatych i Polsce, w środowisku naturalnym, znajduje się pod ochroną. Kwiaty przebiśniegów pojawiają się w ogrodzie bardzo wcześnie. Zdarza się, że wyrastają pomiędzy topniejącym śniegiem. Kwitną od lutego do kwietnia. Lubią stanowiska półcieniste i chłodne oraz żyzne, wilgotne gleby, na których tworzą gęste dywany kwiatów. Często są sadzone pod koronami drzew i krzewów. Ich rozmnażanie nie jest skomplikowane. Możemy podzielić duże grupy roślin po kwitnieniu, gdy liście są jeszcze zielone lub posadzić cebule we wrześniu. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Krokusy w ogrodzie to prawdziwa paleta barw. Pojawiają się w  lutym – marcu, a niektóre odmiany kwitną nawet jeszcze w kwietniu. Są łatwe w uprawie. Wymagają ziemi próchnicznej, dobrze uprawionej, o odczynie lekko kwaśnym. Są wrażliwe na choroby grzybowe i dlatego warto przed posadzeniem zaprawić je na mokro lub sucho preparatem zapobiegającym rozwojowi grzybów. Poza tym nie należy ich sadzić w miejscach, w których wcześniej rosły frezje i gladiole. Krokusy sadzimy do gruntu od połowy września do połowy października na głębokość około 8 cm. Nie trzeba ich każdego roku wykopywać. Warto jednak nawozić, bo to gwarantuje prawidłowy wzrost i kwitnienie. Stosujemy nawozy azotowe lub nawóz naturalny – kompost.

Chyba każdy z nas zna forsycję, a zwłaszcza jej żółte kwiaty, które pojawiają się na gałązkach przed rozwojem liści już w marcu. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych w wilgotnej, żyznej i lekkiej glebie. Dobrze gdy posadzimy ją w miejscu zacisznym i osłoniętym przed silnym wiatrem. Należy pamiętać, że forsycję przycinamy wczesną wiosną tuż po przekwitnięciu, gdyż kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Gdy przytniemy ją latem lub jesienią to prawdopodobnie kwitnienie będzie bardzo słabe lub roślina nie zakwitnie. Nie bójmy się jednak ciąć forsycji, ponieważ nie przycinana ogołoci się od dołu i będzie kwitła tylko na szczytach gałęzi.

Przebiśniegi, krokusy i forsycja to oczywiście nie jedyne rośliny, które kwitną wiosną. Pod koniec zimy i wczesną wiosną ozdobą ogrodu jest wawrzynek wilczełyko. Kwiaty pojawiają się czasem już pod koniec lutego, w marcu i kwietniu. Są koloru różowego i silnie pachną. Wszystkie części rośliny są silnie trujące. 

Pod koniec lutego kwitnie dereń jadalny. Przez niektórych jest uważany za krzew sadowniczy. Ceni się jego czerwone owoce ze względu na dużą zawartość witamin. Dereń jest niekłopotliwym krzewem. Jest też odporny na choroby i szkodniki. Wraz z pierwszymi promieniami marcowego słońca budzą się wrzośce, które często są mylone z kwitnącymi jesienią wrzosami. Wrzośce występują w wielu odmianach i zdobią je kolorowe kwiaty – białe, różowe, czerwone i purpurowe.

Roślin kwitnących wczesną wiosną jest oczywiście znacznie więcej. Pomyślmy o nich i posadźmy w naszych ogrodach, aby każda wiosna była pełna kolorów.

Tekst i fot. Tomasz Wojtowicz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama