Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:03
Reklama

PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Marzec w ogrodzie

PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Marzec w ogrodzie

Marzec to miesiąc, na który czekamy z niecierpliwością. Chyba nic tak nie cieszy miłośnika roślin jak ciepłe promienie słońca i budząca się do życia przyroda. Czas zatem zabrać się do pracy i przygotować ogród na nadchodzącą wiosnę.


Jeśli do tej pory nie przycięliśmy drzew i krzewów owocowych, to najwyższa pora się za to zabrać. Powinny być cięte każdego roku, aby zdrowo rosły i obficie owocowały. Poza tym dzięki przycinaniu nadajemy roślinom wymagane kształty i eliminujemy gałęzie, które ten kształt zakłócają. Zaczynamy od gatunków mniej wrażliwych na mróz, a kończymy na tych bardziej delikatnych. W pierwszej kolejności przycinamy jabłonie i grusze, a dopiero potem śliwy, brzoskwinie i morele. Należy wspomnieć, że wiśnie i czereśnie tniemy dopiero po zbiorze owoców.


W marcu możemy przystąpić do porządków w ogrodzie. Przede wszystkim sprawdzamy w jakim stanie są nasze rośliny. Szukamy ewentualnych uszkodzeń mrozowych, a gdy je zauważymy to przystępujemy do próby wyleczenia popękanej kory. Podobnie postępujemy w przypadku drzew i krzewów obgryzionych przez zające i inne dzikie zwierzęta. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego.


Jeśli jest już wystarczająco ciepło to możemy zacząć usuwać okrycia zimowe, którymi zabezpieczyliśmy rośliny przed mrozem i wysuszającym wiatrem. Pamiętajmy, aby robić to w dni pochmurne. Porządkujemy rabaty z bylinami. Uschnięte, zeszłoroczne części roślin ścinamy tuż przy ziemi, a następnie wyrzucamy na kompostownik. Jeśli są porażone przez choroby to najlepiej spalić je lub głęboko zakopać. W czasie ciepłej i suchej pogody warto przyciąć krzewy kwitnące późną wiosną i latem. Dzięki temu roślina nabierze ładnej formy i wypuści zdrowe pędy. Tniemy także róże. 


Przygotowujemy glebę na rabatach. Najlepiej przekopać ją łopatą na kilka centymetrów, a następnie rozrzucić kompost lub przekompostowany obornik i jeszcze raz przekopać. Gdy na rabacie rosną już jakieś byliny i obawiamy się uszkodzenia korzeni przez łopatę to w takiej sytuacji spulchniamy tylko glebę, a następni rozrzucamy tylko kompost dookoła rośliny. Podobnie postępujemy z drzewami i krzewami, z tym, że tam możemy rozrzucić znacznie grubszą warstwę kompostu lub wspomnianego już obornika. 


Podczas ciepłej pogody możemy rozmnażać przez podział funkie, astry bylinowe, liliowce, floksy, nawłocie i rudbekie. Jeśli posiadamy tunel foliowy to możemy zacząć wysiewać rośliny jednoroczne: aksamitki, cynie i astry. Taką rozsadę możemy też przygotować w domu na parapecie okiennym. A gdy pogoda nie sprzyja pracom w ogrodzie to zabieramy się za przesadzanie naszych roślin domowych. Dzięki temu będą gotowe na powitanie nowego sezonu.

Tekst i fot. Tomasz Wójtowicz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama