Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:18
Reklama

Europejska debata

Europejska debata

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Europejskim Komitecie Regionów uczestniczyli w dzisiejszej debacie online poświęconej realizacji samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, a także unijnej polityce spójności i priorytetom Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie 2021-2027.

Debatę rozpoczął marszałek Piotr Całbecki, który - referując zakres i stan wdrażania naszego pakietu antykryzysowego - podkreślił, że rok temu, kiedy ogłoszono stan pandemii, to szybka reakcja struktur Unii Europejskiej umożliwiła nam w krótkim czasie uruchomienie instrumentów i mechanizmów, które pozwoliły uniknąć zapaści w wielu dziedzinach. Stwierdził też, że współpraca z Komisją Europejską była od początku wzorowa.
Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na kwestię nauki zdalnej uczniów szkół podstawowych i średnich i problemów, który taki system na dłuższą metę rodzi. Chodzi m.in. o dostępność narzędzi online. Zwłaszcza rodziny z dwójką czy trójką dzieci mają trudne do przezwyciężenia problemy w tym zakresie. Pani przewodnicząca, która jest też nauczycielką języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, zaapelowała o instytucjonalne wsparcie młodzieży i rodzin, które pozwoli usunąć bariery w tym zakresie. 

Komisję Europejską reprezentowali dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Christopher Todd oraz Gelu Calacean z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Obaj w swoich wypowiedziach skupili się na wyznacznikach europejskiej polityki spójności 2021-2027. Christopher Todd mówił o jej priorytetach: „bardziej zielonych” programach i projektach, transformacji cyfrowej, innowacyjności, inteligentnych specjalizacjach lokalnych i współpracy nauki z biznesem. Gelu Calacean zaznaczył, że względnie niskie obecnie w Polsce bezrobocie nie oznacza, iż aktywizacja osób biernych zawodowo straciła na znaczeniu. Wymienił w tym kontekście m.in. matki, które mogłyby odnaleźć się na rynku pracy, jeśli poziom lokalnych usług społecznych byłby zadowalający (dostępność żłobków i przedszkoli). Podkreślił też, że zapowiedziane w Zielonym Ładzie zmiany muszą się odbywać zgodnie z chroniącą najsłabszych zasadą sprawiedliwej transformacji. 

W panelu uczestniczyli też przedstawiciele beneficjentów marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie siostra Urszula Wardowska, mówiła, że wsparcie pozwoliło jej placówce na zakupy, na które w innych okolicznościach nie mogłaby sobie pozwolić. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku Karolina Welka podkreśliła, że służba zdrowia stanęła u progu epidemii wobec niezwykle poważnego wyzwania, któremu mogła właściwie sprostać jedynie wspierana na wiele sposobów przez środki pakietu. W imieniu personelu włocławskiej lecznicy z wdzięcznością mówiła o ośrodkach wytchnieniowych dla medyków – m.in. w ośrodku „Wilga” w Górznia -  które zapewniają nie tylko bezpłatny pobyt, ale też wsparcie psychologiczne. 

Organizatorem debaty była Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Europejskim Komitecie Regionów, która organizuje cykl podobnych spotkań (dialog lokalny EPL) w całej Europie. Ich założeniem jest rozmowa o europejskich strategiach politycznych z perspektywy lokalnej.

Oprac. (bd)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama