PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Dokarmianie ptaków

  • 26.02.2021, 14:53
PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Dokarmianie ptaków

Chyba nikogo nie muszę przekonywać do tego, jak ważne zadanie spełniają w naszych ogrodach ptaki. Poza tym, że są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin, to umilają swoim śpiewem pracę i wypoczynek w ogrodzie. Aby zatrzymać je na dłużej, powinniśmy zadbać o nie także zimą, zwłaszcza gdy jest sroga.

Zorganizujmy dla nich jadalnię w postaci karmnika. Ważne, aby znajdował się on w miejscu niedostępnym dla kotów i innych drapieżników, a także był dostosowany do wielkości przylatujących tam ptaków. 

Zaczynamy je karmić dopiero wtedy, gdy nastaną duże mrozy i spadnie śnieg, który utrudnia im znalezienie pokarmu. Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie to musimy robić to regularnie, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajdują pokarm.

Ważne, aby karmić ptaki odpowiednim pokarmem, który im nie zaszkodzi. Lepiej nie dokarmiać ich wcale niż byle czym. W żadnym wypadku nie podajemy im chleba, produktów z zawartością soli lub słodyczy. Sól jest bardzo szkodliwa i przyczynia się do odwodnienia.

Czym zatem karmimy ptaki? Wszystko zależy od ich kulinarnych upodobań. Musimy przede wszystkim obserwować, jakie ptaki pojawiają się w naszym ogrodzie. Ziarnojadom zaproponujmy ziarna zbóż (proso, pszenica, owies, jęczmień), kukurydzy, słonecznika, dyni, a nawet płatki owsiane. Niektóre mogą skusić się na gotowane warzywa, kaszę i ryż. Ten ostatni, gdy jest niegotowany, pęcznieje w ptasich żołądkach. Spróbujmy wystawić świeże owoce i orzechy bez dodatku soli. Sikorkom zawieśmy surową, niesoloną słoninę, którą po 2 tygodniach należy wymienić na świeżą. Pamiętajmy także o pojemniku z wodą.

W sklepach można nabyć gotowe pokarmy dla ptaków - mieszanki ziaren, czy kule tłuszczowe z dodatkiem nasion i orzechów.

Warto posadzić w ogrodzie rośliny, których owoce będą pożywieniem dla ptaków w czasie zimy. Mam na myśli owoce utrzymujące się na gałęziach przez dłuższy czas. Należą do nich dzika róża, głóg, berberys, cis, czarny bez, kalina, śliwa tarnina, ligustr, aronia, rokitnik, ognik, jarząb, jabłoń ozdobna i winobluszcz. 

Jak widać najlepszym pożywieniem dla ptaków jest pokarm naturalny. Znam osoby, które od wiosny do jesieni zbierają dla nich na polach i łąkach nasiona różnych roślin, a następnie przechowują do zimy.

Dokarmianie ptaków stwarza też okazję do ich obserwacji i poznania zwyczajów. Daje to dużo radości.


Tekst i fot. Tomasz Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe