Warto wiedzieć

  • 26.02.2021, 14:43
Warto wiedzieć Pixabay

Nadal przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję. Nigdy nie jest za późno!

Ks. Józef Tischner, duchowny, naukowiec, filozof: - W moim życiu filozoficzno-kapłańskim nie spotkałem kogoś, kto stracił wiarę po przeczytaniu Marksa, Lenina i Nietzschego, natomiast na kopy można liczyć tych, którzy ją stracili po spotkaniu z własnym proboszczem. Jest to bardzo przykre zjawisko.

Marie von Ebner-Eschenbach, austriacka pisarka: - Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności.

Ryszard Kapuściński, reporter światowej sławy, pisarz: - Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło.

Lew Tołstoj, rosyjski pisarz, myśliciel, autorytet literacki: - Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego...

Phil Zimbardo, amerykański psycholog włoskiego pochodzenia: - W całej historii zdecydowanie więcej zbrodni popełniono z powodu posłuszeństwa wobec władzy, niż nieposłuszeństwa. Tak więc nie sprzeciw, nie bunty i nie odmieńcy są zagrożeniem dla społeczeństwa. Prawdziwym  zagrożeniem dla wszystkich społeczeństw, są ludzie ślepo posłuszni wobec władzy.

Platon, grecki, starożytny filozof, twórca tradycji intelektualnej: - Zbyt mądrzy na angażowanie się w politykę są karani rządami głupszych.

Papież Franciszek: - Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia  nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu.

Sławomir Mrożek, dramaturg: - Jest tylko jedna zasada: nie krępować się i robić to, na co się ma ochotę. Każdy ma prawo do własnego szczęścia.

George Orwell, angielski pisarz: - Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej: - Byliśmy naiwni. Demokracja to nie perpetum mobile. Nie obroni się sama. Popełniliśmy wielki błąd nie doceniając, jak ważne są media dla podtrzymania demokracji. Za każdym razem, gdy reagowałam przeciwko temu, co się dzieje z mediami na Węgrzech czy w Polsce, byłam blokowana przez te kraje. Przez połowę mojego życia mieszkałam w państwie, w którym obowiązywała tylko jedna, oficjalna doktryna. Nie było ani wolnych mediów, ani niezawisłych sędziów. Ci wydawali wyroki wedle uznania rządzących.  Mam w sobie silne przekonanie, że nie mogę pozwolić na to, by te czasy powróciły.

Ks. Tadeusz Polak, duchowny, poeta: Nie daj mi Panie, tak ogłupieć, jak tylu mędrców naokoło, przyjdź i Twym mądrym palcem Panie, stuknij mnie mocno w głupie czoło.

Michał Rusinek, literaturoznawca, Uniwersytet Jagielloński: - To co widzimy ostatnio na ulicach, przypomina jednak ludziom z mojego pokolenia (i starszych) zachowania peerelowskich milicjantów. Nie ma jeszcze określenia „remilicjacja” policji, ale wydaje się ono dziś adekwatne.  Budowanie zaufania trwa długo, traci się je szybko. Może warto to uświadomić polskiej policji.

Stefan Kisielewski, publicysta, filozof, muzykolog: - Gdyby dureń zrozumiał, że jest durniem, automatycznie przestałby być durniem. Z tego wniosek, że durnie rekrutują się jedynie spośród ludzi pewnych, że nie są durniami.                                                                                                              

Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes PiS: - Cała Polska z was się śmieje...

Oprac. (bd)
  

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe