Zmarł Zdzisław Najder – tak dziś szumi górznieński las

  • 16.02.2021, 13:22
Zmarł Zdzisław Najder – tak dziś szumi górznieński las

Zdzisław Najder, antykomunistyczny opozycjonista i były dyrektor Radia Wolna Europa, zmarł w wieku 90 lat. Był mężem tłumaczki Haliny Najder i historykiem literatury, sam specjalizował się w twórczości Josepha Conrada. Założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe. 

Był czas gdy przyjeżdżał do swego siedliska w okolicy Czarnego Bryńska, w lasach nieopodal Górzna, z dala od stołecznego zgiełku, pracować nad twórczością  Josepha Conrada. Zdaniem jego syna Krzysztofa Najdera – tej oceny nikt nie podważa - był najbardziej znanym conradologiem na świecie. 

Zdzisław Najder to absolwent filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej karierze naukowej pracował m. in. w Instytucie badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, był profesorem uniwersyteckim, wykładał na Columbia University i Yale.

W 1976 roku założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, w 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”. Gdy wprowadzono w Polsce stan wojenny, przebywał w Oksfordzie i nie zdecydował się na powrót do kraju. 
Został dyrektorem polskiej sekcji. W komunistycznej Polsce wojskowy sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał go w 1983 roku na karę śmierci za rzekome szpiegostwo na rzecz USA, został pozbawiony praw publicznych i konfiskatę mienia. Wyrok został uchylony w 1989 roku. W tymże roku powrócił do kraju, rozpoczynając współpracę z przedstawicielami nowej, demokratycznej władzy m.in. z prezydentem Lechem Wałęsą.

Oprac. (bd)  

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe