Spod kapelusza - Budapeszt w Warszawie

  • 11.02.2021, 11:49
Spod kapelusza - Budapeszt w Warszawie

Nigdzie nie wyjeżdżam, nie bywam, a ze światem kontaktuję się głównie  przez Internet. Chłonę różne newsy i albo się nimi ekscytuję, albo wkurzam. Ostatnio mile zaskoczyły mnie dwie wiadomości, co do których jestem pewna, że z ich powodu władza nie ogłosi narodowej radości. 

Była prezes SN Małgorzata Gersdorf 
została nagrodzona prestiżowym holenderskim medalem przyznawanym za walkę o praworządność, demokrację i przeciw dyktaturom. Tym wyróżnieniem Fundacja medalu Geuzenpenning, wyraźnie sugeruje, że w Polsce łamane są zasady państwa prawa. 

Zagranica uhonorowała 
także innych polskich sędziów. Norweska posłanka zgłosiła Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” do pokojowej Nagrody Nobla. W liście do Iustitii, zgłaszająca Jette F. Christensen napisała:„To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój. Pokój to nie tylko brak wojny. Pokój to stabilność i sprawiedliwość”- napisała Christensen. Wiele instytucji unijnych, międzynarodowe organizacje monitorujące demokrację i prawa człowieka, także organizacje prawnicze uznają Iusticię za głos niezależnych polskich sędziów. Stowarzyszenie odgrywa jedną z ważniejszych ról w obronie praworządności przed zapędami władzy.

Ogromna rzesza Polaków 
wcześniej wspierająca prof. Gersdorf, teraz murem staje za niezawisłymi sędziami, szykanowanymi przez władze. Justicia, Themis i niektóre, jeszcze  wolne media, są jak widać ostatnimi bastionami walki o praworządność w Polsce. Ale przy całym szacunku dla ich niezłomności oni sami nie dadzą rady obronić Warszawy przed Budapesztem. Wedle scenariusza pisanego dla PiS przez Orbana, teraz trzeba do reszty opanować media, wdrożyć zapowiadaną cenzurę na portalach społecznościowych i posprzątane.

Prawo i dyscyplina tylko dla maluczkich 
bo władza, co widać gołym okiem, prawa nie przestrzega. Jeżeli istniejące przepisy są łamane, a nowe tworzone na kolanie i na potrzebę chwili, będą się działy, a właściwie już się dzieją ludzkie  dramaty. Obywatelom zabiera się gwarantowane w Konstytucji  prawa m.in.: do sprawiedliwych procesów, pokojowych demonstracji, dostępu do miejsc publicznych, także do rzetelnych informacji  np. na co idą nasze pieniądze.

Coraz więcej osób, 
które kiedyś mówiły, że zmiany w sądownictwie ich nie dotyczą, widzą jak bardzo się myliły. Boleśnie przekonują się jak ważna była walka o wolne sądy, jak  potrzebni są niezawiśli sędziowie i wymiar sprawiedliwości wolny od polityki. Dziś obywateli, nauczycieli i młodzież  szykanuje się za udział w protestach, dziennikarkę wyrzuca z pracy w TVP za serduszko WOŚP, Babcię Kasię, oskarża o napad na mundurowych podczas strajku kobiet itp. Gdy w Polsce, jak na Węgrzech, nie będzie wolnych mediów, nikt się o tym nie dowie, ani o tym, że to nie sąd, a Jarek oświadczeniem  zamknął sprawę respiratorów Szumowskiego i o tym, że ZZ stawia się ponad prawem i zleca CBA dalsze śledztwo przeciwko mec. Giertychowi, mimo że sąd uznał to za bezprawne. To pierwsza i pewnie nie ostatnia sytuacja, gdy prokurator nie stosuje się do orzeczenia sądu. To zamach na konstytucyjny porządek w państwie, alarmują eksperci. Tak się dzieje, gdy ministrem sprawiedliwości jest prokurator generalny ściśle powiązany z władzą. Niestety to nie koniec demolki w wymiarze sprawiedliwości. Cdn.

Pokojowy Nobel
gdyby trafił do Justici, dołączy do innych polskich noblistów ostatnich lat, o których obecna władza  nie lubi pamiętać: Lech Wałęsa, Wisława Szymborska, czy Olga Tokarczuk. Ale jeśli Iusticia, daj Boże, otrzyma Nobla, to z pogardą władzy jakoś sobie poradzimy. W tym wszystkim o jednym trzeba pamiętać, mimo wysiłku i determinacji z jaką Stowarzyszenie walczy w obronie praworządności, oni  sami tej walki nie wygrają.


Wiesława Kusztal

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czesława
Czesława 12.02.2021, 13:42
Tak Wiesiu! Masz rację, ze nasza władza prawa nie przestrzega, łamie go i wprowadza nowe rozporządzenia niezgodne z ustawą.. Prosty przykład - to "godziny dla seniora" a prawo konsumenta! Jak bardzo stało się nieprzydatne, no i już go na szczęście nie ma.. Podobnie, jak wszystko załatwiać zdalnie lub odbierać z konta np. emeryturę... Wielu seniorów czeka z przyjemnością na Pana Listonosza, by odebrać te zarobione "grosze" .. Owszem - kto ma tam, gdzie mieszka bank, czy pocztę, no i konto - to jako tako załatwi sprawę..
Ale, ile osób jest w gorszej sytuacji, bo ani nie ma konta, ani sam nie może załatwić zdalnie - to podczas pandemii ma wędrować kawał drogi, stać w kolejce i zmęczony wracać z tobołkiem do domu. .Nie obrażając wielu opanowało już niektóre sposoby załatwiania zdalnie w domu, ale inni wolą jednak kontakt z osobami a nie elektronicznymi "robotami". Po co więc ZUS chce wysyłać na konto, jak wielu ich nie ma? Ułatwia chyba sobie pracę, bo nie wszystkim to na rękę.
Podobnych spraw jest naprawdę wiele a przy tym znów pieniądze na te niezgodne z prawem ogłoszenia zostają do kosza wyrzucone.. Papier, tusz, taśma przylepna - to kosztuje, więc skąd brać pieniądze na nowe pomysły", jak budżet maleje? Prosta sprawa! Podwyżki i zbieranie od podatników!
Pozdrawiam w słonecznej zimowej atmosferze i cieszę się, że śmiało podejmujesz opisane tematy!
Czesława
Wik
Wik 12.02.2021, 16:33
Dziękuję za komentarz. Czytam z zainteresowaniem. Przydaje sìę do dalszej pracy. Pozdrawiam serdecznie.wik

Pozostałe